Hangi Vitaminler Kilo Aldırır?

İyisimi

Genellikle, insanlar kilo vermeye yardımcı olacak takviyeleri ve vitaminleri arar. Ancak bazılarının kilo alması gerekir. Kilo almaya yardımcı olacak doğru vitaminleri bulmak çok önemlidir. İster kilo almaya çalışıyor olunsun ister sağlık için kilo alınması gerekiyor olsun birkaç on yıldan fazla bir süredir, kilo almak için gıda takviyesi ve vitamin alımında keskin bir artış görülmektedir. Peki, hangi vitaminler kilo aldırır?

Vitaminler tek başına kilo almaya elbette yardımcı olmaz. Ancak bunlar, kilo alma stratejisinin bir parçası olarak kullanıldığında, hedefleri destekleyebilir. Uygun bir kiloya ulaşmak, bireysel bir yolculuktur. Vitamin almak, sağlığı da çeşitli şekillerde destekleyebilir. Kilo alımı söz konusu olduğunda, vitamin rutini anında sonuçlara yol açmaz. Vitamin takviyesinin amacı, diyetteki besin boşluklarını doldurmaktır.

Vitamin takviyeleri, vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin alınmasına yardımcı olduğu ölçüde, kilo alımı da dahil olmak üzere daha geniş sağlık hedeflerine ulaşılmasına da yardımcı olabilir. Bazı vitaminlerin, özellikle B vitamini ve D vitaminin metabolizma fonksiyonlarına yardımcı oldukları ve vücudun enerji üretimine katkıda bulundukları bilinmektedir. Kalori bazında kilo almak, birtakım hastalıklara neden olabileceğinden kilo almak isteyenler vitamin alımını en sağlıklı seçenek olarak görmektedir.

Özellikle kilo aldıran vitaminler, C vitamini, D vitamini ve başta B1 vitamini ile B12 olmak üzere B vitaminleridir. Kilo alma çabalarını destekleyebilen vitamin takviyeleri, vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin alınmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

Vitamin Alımı Nedeniyle Kilo Alma Sebepleri Nelerdir?

Vitamin alımına bağlı kilo alımı, artan metabolizma hızı yüzündendir. Artan metabolizma hızı nedeniyle iştah da artar ve bu da, kilo alımına yol açan gıda alımının artmasına neden olur. Sağlıklı kilo almak ve sağlığı korumak adına doğru vitamin ve doğru vitamin içeren gıdalar almak gerekir. Örneğin, C vitamininin kilo alımı üzerinde dolaylı bir etkisi olabilir.

Bazı araştırmalar, düşük D vitamini seviyelerini istenmeyen kilo alımıyla ilişkilendirirken, doğru miktarda D vitamini almanın sağlıklı kilo alımını destekleyebilmesi de mümkündür.

Bunun nedeni, D vitamininin kemik sağlığı için ve kemik sağlığının da çevredeki kasların sağlığı için gerekli olmasıdır. Özellikle B12 vitamini kilo alımı için özellikle önemli olabilir.

Doğal Olarak Nasıl Kilo Alınır?

Vitamin takviyeleri olmadan bile, doğal olarak kilo almanıza yardımcı olabilecek bazı küçük yaşam tarzı düzenlemeleri yapılabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Daha sık yemek
  • Besin ve kalori açısından zengin gıdaları seçmek
  • Besin açısından yoğun smoothies içmek
  • Özellikle kaslarınızın büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan ve sağlıklı kilo alımına katkıda bulunan ağırlık kaldırma ve direnç egzersizleri

Yorum yapın