Özel Güvenlik Nasıl Olunur?

İyisimi

Özel güvenlik nasıl olunur bu konuda araştırma yapan kişiler bunun iki aşamalı bir işlem olduğunu görmektedirler. Özel güvenlik olmak isteyen kişiler bunun için öncelikle düzenlenen kurslara katılmalıdırlar. Kursta eğitim alan kişiler Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen sınava katılmalıdırlar. ÖGG sınavı bir yıl içinde 6 kez düzenlenmektedir. Sınavda başarılı olan kişiler sertifikalarını alarak çalışmaya başlayabiliyorlar.

Özel güvenlik olmak isteyen kişilerin önünde iki farklı seçenek bulunuyor. Silahlı ve silahsız olarak iki ayrı şekilde sertifika alınabiliyor. Hangi tür özel güvenlik olmak istiyorsanız buna uygun kursa gitmeniz gerekiyor. Kursu tamamlamanın ardından da sınava giriyorsunuz. Kişi sınavda 60 puan ve üzeri almalıdır. Bu puanı alamadığı takdirde sınava dört kez üst üste girebiliyor.

Özel Güvenlik Olmak İçin Gerekli Bilgiler

Özel güvenlik nasıl olunur diye araştıran kişilerin öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurslara gitmeleri gerekiyor. Kurs kişinin silahlı ya da silahsız özel güvenlik olma isteğine bağlı olarak farklı olarak hazırlanıyor.  Kursu başarıyla tamamlayan kişiler Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen sınava katılma hakkını kazanıyorlar. Sınavda başarılı olan kişiler ise sertifikalarını alabilmek için şu belgeleri hazırlamaları gerekiyor.

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • İkametgah belgesi
  • Diploma fotokopisi ya da tasdikname, okul çıkış belgesi
  • Biyometrik fotoğraf 4 adet
  • Devlet hastanelerinden alınmış sağlık raporu. Bu heyet raporu olmalıdır. Aynı zamanda silahlı özel güvenlik olacak kişiler için silahlı özel güvenlik olur yazısı raporda olmalıdır. Aynı şekilde silahsız özel güvenlik olacak kişiler de silahsız özel güvenlik olabilir yazısı olmalıdır

Kimler Özel Güvenlik Olabilir?

Özel güvenlik görevlileri iş alanları oldukça geniş olmasıyla dikkatleri çekmektedirler. Bundan dolayı da gençlerin bu mesleğe ilgileri artmaya devam ediyor. Özel güvenlik nasıl olunur diye araştıran kişilerin öncelikle 21 yaş üzerinde olmaları gerekmektedir. Bunun yanında lise mezunu olma şartı da bulunuyor.

Liseyi bitirmiş ve 21 yaş üzeri olmak özel güvenlik olmak için yeterli değildir. Aynı zamanda kişinin sabıkasının olmaması gerekiyor. Sabıka kaydı olan kişiler kurslara katılmış olsalar dahi sertifika almaları mümkün değildir.

Yorum yapın