Karpuzun Bilinmeyen 8 Önemli Faydası!

İyisimi

Updated on:

Uzun ve sağlıklı yaşamın sırrı bol hareket ve aynı zamanda bol meyve sebze tüketilmesi olarak açıklanıyor. Yapılan araştırmalar ve analizler sonucuna göre karpuzun birçok yönden vücut sağlığına olumlu etkileri olduğu belirtiliyor. Düşük kalori içeren karpuzun tüketilmesi birçok hastalığın tedavisine katkı sağlar. Kardiyovasküler hastalıklardan, kronik ve akut hastalıklara kadar birçok hastalığın tedavisinde ve vakaların gerilemesinde etkili rol oynar. Belli oranlarda dikkat edilerek tüketilmesi ölüm oranlarının azalmasına katkı sağlar.  Karpuzun bilinmeyen önemli faydaları vardır.

Metabolizmayı dengeleyen ve düzenleyen etkisi yanı sıra, kalori yakımını hızlandırma ve kilo verme gibi olumlu etkileri de bulunmaktadır. Günlük öğünlerde miktarına dikkat edilerek tüketildiğinde sağlık açısından çok büyük katkıları bulunmaktadır. Her yaş grubu tarafından zevkle tüketilen karpuz, sağlıklı bir meyve olması yanında lezzetli, besleyici, serinletici özellikleri nedeniyle en çok tüketilen meyvelerin başında yer alır.

Karpuzun Sağlığa Katkıları

Yüksek oranda su içeren, yaz aylarında serinletici etki yaratan karpuz, çoğunluk tarafından sevilerek tüketilen bir meyvedir. Elektrolit yönünden zengin olan karpuz, aşırı sıvı kaybedilen sıcak havalarda oldukça faydalı etki yaratır. Besleyici, metabolizmayı iyileştirici ve serinletici bir meyve olan karpuzun sağlığa birçok faydası bulunur. Karpuzun bilinmeyen 8 önemli faydası:

  • Kolesterolü düzenler
  • Astım rahatsızlıklarına iyi gelir
  • Sarı nokta hastalığına karşı korur
  • Kan basıncını düşürür ve dengeler
  • Bağırsak hareketlerini düzenler
  • Prostat kanserine karşı korur
  • Böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar
  • İdrar söktürücü etki gösterir, ödem ve şişkinliği önler

Karpuz Tüketmenin Bedene Sağladığı Faydalar

Karpuz tüketmenin bedene sağladığı faydalar oldukça fazladır. Günde bir porsiyon yenen karpuz günlük alınması gereken C vitaminin %16’sını karşılar. Vücutta bulunan serbest radikallerin etkisiz olmasını sağlayarak, stresi azaltarak, kalp ve damar sisteminin korunmasına yardımcı olur. Yüksek antioksidan içeriği vücuda antiaging etki sağlar. Kanın temizlenmesine, ödem ve toksin atılmasına destek olur. İçeriğinde bulunan su ve lif özelliği sindirim sistemini düzenleyerek hazımsızlığa ve kabızlığın önlenmesine destek olur.

Vücudun susuz kalmasını engeller. İçeriğinde bulunan kolin hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. Kas ağrılarının azalmasına ve antrenman sonrası toparlanma sürelerini kısaltmaya destek olur. Saç köklerinin güçlenmesine ve parlak, canlı saç telleri oluşmasına yardım eder. Spordan sonra suyunun içilmesi yaşanan yorgunluk hissinin giderilmesine destek olur. İçeriğinde bulunan yoğun su, cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Spor sonrasında zinde, dinç ve dinamik hissetmeyi sağlar. Karpuz içeriğinde bulunan magnezyum minerali uyku düzensizliklerine iyi gelerek uyku kalitesinin artmasına destek olur.

Yorum yapın