Korat Kedisi Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi!

İyisimi

Bu makalemizde değişik bir kedi cinsi olan Korat genel özellikleri konusu hakkında bilgi vereceğiz. Dolgun, kaslı, gümüşi mavi bir kedi ırkı. Siyamla yakından akraba olan Korat, kuzenlerinin en sevimli kişilik özelliklerinden bazılarını paylaşır. Korat, orta yapılı ve düşük vücut yağıyla, görünüşte Siyam kadar asildir. Kısa fakat yoğun ve sık gümüşi tüy yapısına sahiptirler. Ancak, etkileyici gözleri, açık ve dik kulakları, güçlü bacakları ve yumuşak vücut kıvrımı ile Korat, sevgilisine neredeyse mükemmel bir fiziksel kondisyon ve enerjik tavırlar izlenimi verir.

Korat Kedisi Karakter Yapısı

Sevgisini kolayca gösterebilen Korat kedileri meraklıdır ve sahipleriyle oynamayı severler. Korat karakter yapısı, oyuncu karakterlerin yer aldığı yarışlar gün boyu aktif kalabiliyor. Sahibini pek takip etmez, günlük ev işlerinde sahibini takip edebilir, sahibinin davranışlarını takip edebilir. Kendilerine bakılmayı seven bu kediler, sahipleriyle vakit geçirmeye bayılırlar. Korat kedileri sahiplerinin yanında koşmayı, uyumayı ve yanında oturmayı severler. Korat kedileri çok oyuncu ve hareketli kedilerdir. Bu nedenle evdeki her durum bir oyuna dönüştürülebilir. Ayrıca daha aktiftirler ve avla-yakala oyunu gibidirler. Akıl oyunlarını da seven Korat kedisi, durgun oyunlardan nefret eder ve bütün gün uyur. Böylece kedinize komik kedi oyuncakları sağlayabilir ve onlarla oynayabilirsiniz.

Korat Kedisi Fiziksel Özellikleri

Büyük kulakları, kısa tüyleri ve gümüş-mavi rengiyle Korat kedileri zarif ve gösterişlidir. Korat fiziksel özellikleri açık yeşil veya kehribar gözleri olan bu kedilerin kısa tüyleri vardır ve gümüşi mavi renktedirler.
İki kat ince, ipeksi, parlak kürkü olan Korat kedisinin büyük, yuvarlak gözleri vardır. Aşağı doğru genişleyen kulakları olan bu kedilerin kulakları da yuvarlaktır. Zarif bir taşıyıcıya ve ince bir gövde çizgisine sahiptir ve oldukça asil bir görünüme sahiptir. Bacakları uzun, ince ve kemiklidir. Kuyruk kabarıktır ve Korat kedisinin patileri ovaldir.
Korat insancıldır ve sahibiyle geçirdiği zamana değer verir. Aslında köpek gibi kişilikleri olan sahibinin peşinden giden sevimli arkadaşlar, alışveriş yaparken onlarla işbirliği yapmaktan mutluluk duyarlar. Arabalarla dışarı çıkarılmaktan da hoşlanıyor. Bu yönüyle Korat kedisi sahibi ile daima iç içedir.

Korat Kedisi Bakımı

Bu Korat bakımı kürklerinin bakımı genellikle kolay değildir. Kedinizin saçını haftada bir kez düz olarak tarayabilirsiniz. Korat kedileri için sık banyo yapmak pek sağlıklı değildir. Bu nedenle gerekmedikçe kedinizin yıkanması önerilmez. Kürkünün ve derisinin kirli olduğunu fark edene kadar kedinizi yıkamamak daha iyidir. Korat kedilerinin tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi ve yüzlerinin ve kulaklarının düzenli olarak silinmesi gerekir. Temiz, nemli bir bezle kedinin kulaklarını ve yüzünü silmek yeterlidir. Nemli bir bezle kedinizin pati aralarını da düzenli olarak silebilirsiniz.
Korat’ın sık yıkanması özellikle tüy sağlığına zararlıdır. Ayrıca soğuk havalarda kedinizi sık sık yıkamak da kedinizi hasta edebilir. Bu nedenle gerekmedikçe kedinize banyo yaptırmayın. Kedinizin saçlarını düzenli olarak taramanız ve kedinin dökülen saçlarını tarayıp toplamanız gerekir. Kediler, özellikle mevsimsel olarak sıklıkla tüy dökerler. Bu durumda sağlıklı saç sağlığını korumak için tarama sıklığını artırabilirsiniz.

Korat Beslenme

Bu kedilerin diyetlerinin yaklaşık %25 protein ve %5 karbonhidrat içermesini öneriyoruz. Korat beslenme yüksek karbonhidrat diyeti uygulayan kediler kısa sürede kilo alma eğilimindedir. Ayrıca karbonhidrat içeriği yüksek bir diyetle beslenen kediler enerjilerini çabuk tükettikleri için gün içinde kendilerini yorgun hissedebilirler. Ayrıca, tahıl bakımından zengin bir diyet, kedilerde diyabet gibi hastalıklara yol açabilir.
Kediler, kişiselleştirilmiş bir beslenme programına sahip olmaktan yararlanır. Veteriner gözetiminde bir besleme programı, kedinizin sağlığı için en iyisidir. Bu nedenle, bir kedinin tıbbi durumu, çeşitli hastalıklara yatkınlığı, kilosu ve diğer birçok kritere göre bir beslenme programı oluşturulabilir.
Kedinizin mamasının omega 3 ve omega 6 içeriği içermesi önemlidir. Bu bileşenler, kedinizin tüy sağlığını destekleyen özelliklere sahiptir. Ayrıca taurin içeriği kalp ve göz sağlığını da destekler. Bu nedenle kedinizin beslenmesinde taurin ve omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin bulunması aslında kedinizin sağlığı için çok önemlidir.

Korat Kökeni

1975 yılında onaylanan Korat kökeni, adını Taylandlı bir muska ustasından almıştır. Dünyanın en eski kedi ırklarından biri olarak kabul edilen Korat, Tayland kültüründe şanslı bir kedi olarak yerleşmiştir. 1350 ile 1767 yılları arasında yazılan kitaplarda şanslı sayılan Korat kedisi, Tayland bölgesinde hâlâ kutsal sayılıyor.
Bu kedilere Tayland’da tılsımlarıyla ünlü Khao Nguyen Korat’tan sonra Korat isminin verildiği biliniyor. Bugün Tayland’da hala kutsal kabul edilen bu kedilere, muskalarıyla tanınan ünlü bir Taylandlı kadının adının verilmesi şaşırtıcı değil. Bu cins kediler ortalama 15 yıl yaşayabilirler. Bu sürenin 15 yıl ve üzeri olması da uygun bakıma bağlıdır. Kedinizin sağlığını destekleyerek ve en iyi bakım ve temizliği sağlayarak, 15 yıl veya daha uzun sağlıklı bir yaşam süresini bile garanti edebilirsiniz. Üstelik stresten uzaklaşması, mutlu ve huzurlu bir ortamda uzun bir yaşam sürmesi sizin elinizde. Korat genel özellikleri konusunu ele aldık. Bunun yanında bu kediyle ilgili birçok detaylı bilgi verdik.

Yorum yapın