Kurban Bayramı Ne Zaman? 2023

İyisimi

Ülkemizde pek çok milli ve dini bayramlar olmaktadır. Bu bayramlarda da genel olarak iş yerleri tatil olduğundan kişiler kendi başlarına ya da sevdikleri ile vakit geçirmektedir. Bu durum özellikle dini bayramlarda daha fazla olmaktadır. Çünkü milli bayramların tatili dini bayramlara göre daha azdır.

Dini bayramlardan biri olan Ramazan Bayramı’nda üç günlük Kurban Bayramı’nda ise dört günlük bir tatil olmaktadır. Tabi bu tatillere çoğu zaman arefe gününün yarısı da eklenerek bu süre artmaktadır. Dini bayram tatili günlerindeki bu artış ise pek çoğunun planını etkilemektedir. Bu sebepten dolayı bayramda ne yapacağını çoğu kişi önceden belirlemekte ve kısa süre içerisinde plan yaparak günü geldiğinde o plana uymaktadır. Tabi bu planı hazırlayıp uymak için ise öncelikle uzun tatil süresi olan Kurban Bayramı’nın hangi gün olduğunu bilmek gerekir. Peki, Kurban Bayramı ne zaman olmaktadır?

Kurban Bayramı Ne Zaman?

Kurban Bayramı sadece tatil planı yapanlar için önemli değildir. Aynı zamanda Kurban Bayramı’nda kurban kesmeyi düşünen kişiler için de önemli bir gündür. Çünkü Kurban Bayramı gelmeden kurbanı satın almak ve kesimhane ile anlaşmak gerekir. Bunun yanı sıra kurban payında kimlerin yer alacağını ve kurbanın fiyatını da ona göre belirlemek oldukça önemlidir. Bu yüzden de Kurban Bayramı’nın gününü bilmeniz gerekir. Peki, Kurban Bayramı ne zamandır?

  • Kurban Bayramı dört gündür ve başlangıç günü 29 Haziran 2023 olmaktadır.
  • Kurban Bayramı’nın bitiş günü ise 2 Temmuz 2023 günü olmaktadır.
  • Kurban Bayramı tatil günleri ise 28 Haziran ile 2 Temmuz 2023 tarihleri arasında olmaktadır.

Kurban Bayramı Tarihine Göre Önceden Hazırlığınıza Başlayın

Ülkemizde Müslüman nüfusunun sayısı oldukça fazladır. Bu yüzden Kurban Bayramı’nda kurban kesecek kişilerin sayısı da oldukça fazla olmaktadır. Kurban Bayramı’nda kesim yapılacağı ve kesilen kurbana para ödeneceği için de kurban kesmek isteyen kişilerin önceden paralarını hazırlamaları gerekmektedir. Bu sebepten dolayı Kurban Bayramı’nın gününü her zaman bilmek en iyisi olacaktır.

Kurban kesimi yapanlar dışında Kurban Bayramı’nda tatil yapmak isteyenlerin sayısı da oldukça fazla olacaktır. Bu kişiler için de önceden plan yapmak ve o plana göre yer ayarlama durumu oldukça önemli olacaktır. Bu yüzden bayramda tatil yapmak isteyen kişilerin de önceden bayram gününe bakması ve ona göre bir plan hazırlaması hem kişinin kendisi hem de sevdikleri için en doğru tercih olacaktır.

Yorum yapın