Noter Çalışma Saatleri! Noterler Kaçta Kapanıyor?

İyisimi

Noterler devlet tarafından yetkilendirilmiş hukuk uzmanlarıdır. Tüm işlemleri tarafsız ve objektif olarak yaparlar. Bireylerin haklarının güvence altına alınmasının yanında ayrıca işlemlerin kayıt altına alınmasında da önemli görevler üstlenirler. Noterlerde işlem yaptıracak kişiler içinse çalışma saatlerinin önceden öğrenilmesi gerekir. Noter çalışma saatleri nedir, noterler kaçta kapanıyor konusu da merak ediliyor.

Noterler Hafta Sonu Çalışıyor mu?

Devlete bağlı ve resmi kurumlar olan noterlerin çalışma saatleri de resmi mesai saatleri içinde bulunur. Bunun yanında noterlerde oluşan yoğunluktan dolayı işlemlerin yetiştirilemediği durumlar için nöbetçi noter uygulaması başlatılmıştır. Bu sayede hafta sonları da noterlerde işlemler yapılması mümkün oluyor. Tüm noterler hafta içinde açık olurken hafta sonu cumartesi günleri ise nöbetçi noterler açıktırlar. Cumartesi günü noterlerde işlem yaptırmak isteyen kişiler bölgelerinde ki nöbetçi noterin hangisi olduğunu önceden öğrenmelidirler.

Noterler Saat Kaçta Açılır?

Türkiye kanunları ile yetki ve görevleri düzenlenmiş olan noterler neredeyse açık oldukları her saat kalabalık olurlar. Noterler saat kaçta açılır inceleyen kişiler yoğunluğa kalmadan işlerini erkenden bitirmeyi amaçlarlar. Yoğunluk oluşmadan önce işlemlerini yaptırmak isteyen kişiler için noterlerin açılış saatinin 09.00 olduğunu belirtmek gerekiyor. Noterlerde yaptırılan işlemler arasında şunlar yer alır.

  • Vekaletname düzenlenmesi
  • Taşınmazların satışı ve ipoteklerinin yapılması
  • Şirket kuruluşu, sermaye artırım işlemleri
  • Vasiyetname hazırlanması
  • Kefalet sözleşmeleri
  • Çek ve senetlerin ödenmemesi halinde protesto düzenlenmesi
  • Yabancı dilde olan evrakların onaylanması
  • Resmi belgelerin onayı ve tasdik edilmesi

Noter Açılış Kapanış Saatleri

Noter açılış kapanış saatleri resmi daireler ile aynı olarak kabul edilir. Hafta içinde sabah 09.00 saatinde açılan noterlerde öğle tatili ise 12.00 ile 13.00 saatleri arasındadır. Öğle tatilinden sonra ise noterler 17.00 saatine kadar hizmet vermeye devam ederler. Bu belirttiğimiz saatler genel olarak açılış kapanış saatleridir. Bölgelere göre bu saatlerde 30 dakikalık kaymalar olabilir.

Nöbetçi noterler ise hafta sonları 10.00 ile 16.00 saatleri arasında açıktırlar. Belgelerinize ve işlemlerinize resmiyet kazandırmak için mutlaka noterleri tercih etmeniz gerekir. Bu şekilde kendinizi ve haklarınızı güvence altına alabilirsiniz. Bölgenizde bulunan noterin telefon numarasını alarak gitmeden önce çalışma saatleri konusunda kesin bilgiyi alabilirsiniz.

Yorum yapın