Şeker Hastalığına Sebep Olan 9 Önemli Neden!

İyisimi

Updated on:

Şekerin hayatımızı sarsan birden fazla etkisi vardır. Burada aynı zamanda da diyabete sebep olan 10 önemli neden arasında da bunlar da bulunmaktadır. Burada diyabetin etkilerini öğrenmek açısından yazımızın da devamını okuyabilirsiniz.

1- Hareketsizlik
Diyabete etki eden nedenlere bağlı olarak aynı zamanda da hareketsizlik de kaynaklanmaktadır. Modern çağ üzerine de giderek aynı zamanda da azalan aktivitelere bağlı olarak burada diyabetten de kaynaklanmasına ve burada da karşımıza çıkmasına aynı zamanda diyabet olmasına neden olmuştur.

Aynı zamanda diyabetin zararlarına da bağlı olarak burada da fiziksel aktivitenin d olmaması büyük bir etken de olmaktadır. Diyabeti önlemek açısından da hareketlilik de büyük bir etkene de sebep olmaktadır. Aynı zamanda her zaman üst seviyede olması açısından da haftada 3 gün yürümek oldukça faydalı olmaktadır. Kilo problemi yaşayan kişiler mutlaka günde bir iki saatlik yürüyüş yapabilmelidir.

2- Genetik Yatkınlık
Diyabet üzerinden en önemli nedenlerden birisi de kesinlikle genetik yatkınlıktır. Burada da Genetik olan ailelerde bu riski azaltmakta aynı zamanda genetik yatkınlık açısından da diyabeti önlemektedir.

3- Çocukluk Çağı Obezitesi
Çocukluk döneminde yenilen yemek ya da şeker gibi besinlerde obeziteye neden olarak insan vücüdunu da sarsan bir etkiye de sahip olmaktadır.

4- Kentleşme
Eski insanlarımız doğal yaşamlarından koparılarak kent yaşamına adapte edildi buna bağlı olarak kentleşmeninde zararlarından da kaynaklı olarak oturduğumuz koltuktan kalkmadığımız süreç boyunca yemeğe ya da şekere mahkum edildi. Bundan dolayı diyabet olma etkisini de arttırmış bulunuyoruz. Kentleşmenin zararlarına bağlı olarak diyabete neden olan 10 nedene de bağlı olarak karşımıza da çıkmaktadır.

5- Riskli Sporların Yapılması
Özellikle diyabetin zararlarına bağlı olarak yüksek riskli bir spor yapmak da zararlı olacaktır aynı zamanda diyabetin etkilerine de bağlı olarak riskli spor yapmak yerine daha hafif spor yapılması da en doğrusu gün içinde bir iki saat içinde spor yapmak sizlere de büyük bir fayda sağlayacaktır. Tek yapmanız gereken günlük koşu ya da bir iki fitness  hareketi bile diyabetin engellenmesine neden olmaktadır

6- Kronik Stres
Kronik stresin de zararları da diyabete neden olmaktadır. Kronik stres de vücut üzerinden direncin artırmasına neden olur. Burada da sürekli stres olması da aynı zamanda stresin de oluşmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda gece horlaması da başta  olmak üzere diyabet dahil birden fazla rahatsızlığa da neden olmaktadır.

7- Sık Gebelik
Sık gebelik yaşayan kişiler de aynı zamanda değişen hormonlara da bağlı olarak annenin metabolizmasını sarsan bir duruma sebep olmuştur. Aynı zamanda metabolizmasının da artmasına bağlı olarak büyük bir zarara da neden olmaktadır.

8- Yanlış Beslenme
Burada da karbonhidrat ile beraber de yağ oranının daha fazla olması da gıdaların bulunması kilo alımına neden olmaktadır. Kilo alımı da vücuttaki şeker riskinin de arttırılmasına da neden olmaktadır. Burada yanlış beslenmenin de sunduğu etkenlere bağlı olarak diyabetin oluşmasına neden olur.

10- Bazı Hastalıklar ve İlaçlar
Diyabete neden olan bir diğer sebepte bazı hastalıklar ve ilaçlardır. Buna bağlı olarak diyabete neden olan 10 önemli sebep olarak belki de en zararlı etkene sahip tek kriterdir. Bu gibi ilaçlar diyabeti önlemenin yanı sıra diyabeti de arttırmaktadır.

Yorum yapın