Noter Ücretleri Ne Kadar? Noterde Kredi Kartı Geçiyor mu?

İyisimi

Noterde işlem yaptırması gereken kişiler ne kadar ücret ödeyeceklerini ve bu ücreti nasıl ödemeleri gerektiğini merak ediyorlar. Noter ücretleri ne kadar oldu incelemesi yapıldığında 2023 yılı yeniden değerleme oranı ile orantılı olarak arttığı görülüyor. Noterlerde çok çeşitli işlemlerin yapılması mümkün olur. Bundan dolayı noterde yapılan işlemler için tek bir ücret ödenmez. Yapılan işleme bağlı olarak ödenecek ücretlerde değişiklik olur.

Noterlerde en çok yapılan işlemler arasında taşınmaz ve taşınır malların satışı, ipotek işlemleri, vekalet işlemleri, resmi belgelerin tasdik edilmesi bulunur. Aynı zamanda şirket kurulması ve sermaye arttırılması işlemleri de noterlerde yapılır. Noterde yapılan işlemler resmidir ve özellikle tapu ve araç devir işlemlerinde kolaylık sağlar.

Noter İşlem Ücreti Ne Kadar?

Noterlerde en sık yapılan işlemler arasında vekalet verilmesi bulunur. Yapılan yeniden değerleme ile noterde vekalet verme ücreti 192 TL olarak belirlendi Avukata, muhasebeciye ya da sizin adınıza işlem yapmasını istediğiniz kişiye vekalet verirken bu ücretin notere ödenmesi gerekiyor. Noter işlem ücreti ne kadar incelendiğinde yapılan düzenleme ile şu şekilde olduğu görülüyor.

  • Pasaport bedeli 501 TL
  • Protesto bedeli 110 TL
  • İkamet izin bedeli 356 TL
  • El araç devir işlem bedeli 932,65 TL
  • Sıfır araç tescili 714,68 TL
  • Noter kağıdı ve beyanname bedeli 55 TL
  • Araç plaka değişim ücreti 547 TL

Noterde Kredi Kartı Geçiyor mu?

Noterlerde yapılan işlemler için ücretin nakit olarak ödemesi zorunluluğu 2020 yılında ortadan kalmıştır. Bu tarihten itibaren kredi kartı ile ödemelerin yapılması mümkün oluyor. Noterde kredi kartı geçiyor mu sorusuna evet cevabı verilebilir. Ayrıca kredi kartlarının yanında banka kartları ile de ödemelerin yapılması mümkün oluyor. Bu şekilde güvenli ödeme sistemi de geliştirilmiştir.

3 Şubat 2020 tarihinde kredi kartı ile ödeme yapma imkanı başladığında tüm noterler bu yeniliğe kısa sürede uyum sağladılar. Günümüzde incelendiğinde tüm noterlerde kredi kartı ya da banka kartı ile ödemelerin yapılabildiği görülüyor. Sahip olduğunuz kredi kartının hangi bankanın olduğu önemli değildir. Aynı zamanda gelişen teknoloji ile artık temassız ödemenin yapılması da mümkün olur.

Yorum yapın