Di George Sendromu Nedir?

İyisimi

Ülkemizde ve dünyada doğuştan gelen pek çok hastalıklar ile doğanlar mevcuttur. Bu hastalıkların bazıları kromozomlarda yaşanan sorunlardan dolayı kaynaklanırken bazıları ise farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu hastalıkların çoğunun ise kimi zaman çözümü olmayabilir. Çünkü bu hastalıkların pek çoğu oldukça nadir görülen hastalıklar arasında yer almaktadır.

Oldukça nadir görülen ve kromozomdaki bir sorundan kaynaklı olan hastalıklardan biri de Di George sendromu olmaktadır. Bu hastalık ırsi bir hastalık olmakta ve pek çok rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir. Peki, tam olarak Di George sendromu nedir?

Irsi Bir Hastalık Olan Di George Sendromu

Doğuştan karşılaşılan pek çok hastalık vardır. Bu hastalıklardan en çok bilineni ise down sendromu olmaktadır. Bu hastalık dışında da yine doğuştan karşılaşılan ve kromozomdaki sorundan dolayı kaynaklanan hastalıklardan biri de Di George sendromu olmaktadır. Peki, bu sendrom nedir?

  • Di George sendomu 22. kromozomdaki bozukluktan kaynaklanan ırsi bir hastalık olmaktadır.
  • Bu hastalık 4000 canlı doğumda bir görülmekte iken erkek ve kız çocuklarında görülme olasılığı aynı olmaktadır.
  • Bu hastalıkta doğuştan gelen kalp problemi, tekrarlayıcı enfeksiyonlar ve havale geçirme durumu olmaktadır.
  • Bu hastalığa sahip bireylerde sıradışı bir yüz görünümü olmaktadır. Bu kişilerin küçük çeneleri, balık ağızları ve düşük kulakları olmaktadır. Bunun yanı sıra gözler arası mesafe de fazladır.
  • Bu hastalığın bulgularında ise ağızda pamukçuk ve tekrarlayan akciğer enfeksiyonları yer almaktadır.

Di George Sendromu Tedavisi İçin Ne Yapılabilir?

Di George sendromu tedavisi nedir sorusunun cevabını aramadan önce öncelikle bu hastalığın nasıl teşhis edildiğini bilmek gerekir. Bu hastalığı teşhis etmek için FİSH testi yapılır. Yapılan test sonucunda hastalığın varlığı doğrulanmışsa o zaman tedavinin var olup olmadığı düşünülmelidir.

Di George sendromu ile karşı karşıya kalan bir tanıdığınız varsa tedavisinin ne olduğunu merak etmeniz oldukça normaldir. Ancak bu hastalık kromozom bozukluğuna bağlı olan bir hastalık olduğu için kesin bir tedavisi olmamaktadır. Bunun yanı sıra hastalığın belirtilerinden dolayı vücudu korumak amacıyla antibiyotikler kullanmak gerekir.

Antibiyotikler dışında D vitamini ve kalsiyum da kullanmak gerekebilir. Tabi tüm bunlara karar verecek kişi tabi ki de doktorunuzdur. Di George sendromuna sahip bir bireye iyi bakmak için öncelikle iyi bir doktora gitmeniz gerekir. Doktorunuz iyi olduğu sürece sizleri her türlü konu hakkında bilgilendirecek ve yanlış seçimler yapmanıza da engel olacaktır. Bu sayede de hastayı en iyi şekilde korumuş olmayı başarırsınız.

Yorum yapın