Rüzgar Türbini Servis Teknisyeni Nasıl Olunur?

İyisimi

Updated on:

Rüzgar türbini servis teknisyeni nasıl olunur incelemesini bu mesleğe ilgi duyan kişiler yapıyorlar. Enerji ihtiyacının karşılanması için gün geçtikçe daha fazla rüzgar türbini üretilmeye başlanmaktadır. Bundan dolayı da türbinlerin kurulumunda ve bakımında görev alacak teknisyen ihtiyacı da artıyor. Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin bunun için üniversite okumalarına gerek bulunmuyor. Lise mezunu olan kişiler hazırlanmış olan kurslara katılarak sertifika alabiliyorlar.

Sertifikanın alınması ile birlikte bu mesleğin yapılması mümkün oluyor. Milli Eğitim Bakanlığına kayıtlı olan özel eğitim kurumları tarafından bu kurslar düzenleniyor. Kurs programının tamamlanmasının ardından ise yapılan sınav sonrasında sertifika alınmaktadır. Devlet onaylı sertifika ile rüzgar türbinlerinde teknisyen olarak görev alma imkanı bulunuyor.

Rüzgar Türbini Servis Teknisyeni Ne Yapar?

Rüzgar türbinleri geri dönüştürülebilir enerji üretmektedirler. Oldukça büyük yapıları olan bu türbinlerin kurulum aşamasından başlayarak teknisyenlere ihtiyaç duyuluyor. Rüzgar türbini servis teknisyeni nasıl olunur araştıran kişiler açılan kurslara katılabiliyorlar. Kursları başarıyla tamamlayarak teknisyen olan kişiler de sektörde oluşan ihtiyacı karşılıyorlar. Lise mezunu olan her insan bu kurslara katılarak eğitim almanın ardından şu işlemleri yapabilecek bilgiye sahip olmaktadırlar.

  • Rüzgar türbinlerinin çizim aşamalarında mühendislere yardımcı olurlar
  • Mühendislerin yanında yer alarak rüzgar türbininin kurulumunu yapabilirler
  • Rüzgar türbininde bulunan araçların ve ekipmanların düzenli olarak çalışması için gerekli kontrolleri yapabilirler
  • Enerji üretiminin kesintisiz yapılabilmesi için rüzgar türbinini kontrol edebilirler
  • Rüzgar türbinlerinin yıllık ve aylık bakımlarını yapabilirler

Kimler Rüzgar Türbini Servis Teknisyeni Olabilir?

Rüzgar türbini servis teknisyeni nasıl olunur araştırıldığında üniversitelerde buna özel bölümlerin olmadığı görülmektedir. Ülkemizde henüz yeni kullanılmaya başlanan rüzgar türbinlerinde teknisyen olmak için özel kurslar bitirilmesi gerekiyor. Bu kurslara liseyi bitiren tüm insanlar katılabiliyorlar. Elbette servis teknisyeni olmak için bu alana ilgi duymak gerekiyor.

Bilgisayarda teknik çizimler yapabilmek kurslarda verilen eğitimin içinde yer alıyor. Rüzgar türbininin düzenli ve sorunsuz çalışması için içinde bulunan ekipmanlar, cihazlar kursla öğreniliyor. Kursları başarı ile bitiren bir teknisyen aslında bir mühendis gibi türbini çizme, kurma ve çalıştırma konusunda gerekli bütün bilgilere hakim oluyor.

Yorum yapın