Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

İyisimi

Updated on:

Günümüz dünyasının gözde ülkelerinden olan Almanya’da asgari ücret ne kadar? Avrupa ülkelerinde verilen asgari ücret tutarları yoğun bir şekilde ilgi çekiyor. Almanya ile yakın ilişkiler içinde olunması sebebi ile özellikle Türkiye vatandaşları Almanya yaşam şartlarını sıklıkla araştırıyor. Özellikle ülkede verilen asgari ücret tutarları ve yaşam maliyeti yoğun şekilde merak edilen konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Almanya’da Saatlik Asgari Ücret Ne Kadar?
Bilindiği üzere Almanya, asgari ücret hesaplamasını saatlik olarak düzenleyen bir Avrupa ülkesi olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde ise Almanya asgari ücret tutarı saatlik olarak 12 Euro’ya yükseltilmişti. Böylece bir önceki yıl için belirlenmiş olan 9,82 Euro asgari ücrete göre %22’lik bir artış sağlandı. Bu rakam ise 40 saatlik tam zamanlı çalışma için belirlenmiş asgari ücret olarak biliniyor.

Almanya’da Asgari Ücret Ne Zaman Artıyor?
Almanya’da asgari ücret şehirden şehre farklılık gösteriyor. Bu nedenle ülke genelinde geçerli olan tek bir tutardan söz etmek mümkün değil. Ancak bu tutarlar arasında büyük farklılıklar bulunmuyor. Almanya asgari ücret tutarı ise yılda iki kez olmak üzere zamlanıyor. Geçtiğimiz yıl itibari ile Temmuz ve Ekim aylarında asgari ücret tutarı konusunda düzenleme yapıldığı biliniyor.

Almanya’da Yaşam Maliyeti
Asgari ücretin yanı sıra yaşam maliyeti de ülkeler için önemli olan konular arasında yer alıyor. Almanya yaşam maliyeti ise araştırılan konular arasında karşımıza çıkıyor. 2019 yılında gerçekleştirilen araştırmaya göre Avrupa ülkelerine kıyasla Almanya %27 daha pahalı. Bu araştırmaya göre kira haricinde 4 kişilik bir ailenin yaşam maliyeti 2.648 Euro olarak hesaplanmış. Bu tutar tek kişi için ise 775 Euro olarak belirlenmiş durumda. Ancak bu tutarlara kira dahil değil.

Almanya’da Farklı Meslek Maaşları
Her ülkede olduğu gibi Almanya’da farklı meslek gruplarının farklı maaşları bulunuyor. Buna göre öğretmen maaşları ortalama 2600 Euro civarındayken, mühendisler ortalama olarak 3500 Euro kazanıyor. Doktor maaşları ise 5000 Euro’dan başlıyor. Peki Almanya’da asgari ücret ne kadar? Ülkede saatlik asgari ücret 12 Euro.

Yorum yapın