Petrol Rezervleri Ne Zaman Tükenecek?

İyisimi

Updated on:

Petrol rezervleri ne zaman bitecek? Petrol dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunur. Petrol yenilenemeyen enerji kaynaklarından olduğu için belirli bir rezerve sahiptir. Yani petrolün bir ömrü bulunur. Dünya genelinde petrolün ömrü rezervlerin durumu esas alındığında yaklaşık 41 yıl gibi bir süreyi kapsar. Global kapsamda ele alınan petrol tüketimi rezervleri ile 41 yıllık petrolün olduğu bilinir.

Oluşumu milyarlarca yılı bulan ve çürüntülerden meydana gelen petrol bitki ve hayvanlarla oluşan yağlı bir maddedir. Bu yağlı maddeden doğal gaz elde edilir. Petrolün ham halinin işlenmesinden sonra doğal gaz ortaya çıkar. Doğal gazın ömrü ise rezervler göz önünde bulunduğunda 67 yıl olarak bilinir. Yeni petrol rezervlerinin bulunması hızlanmalıdır. Çünkü mevcut petrol rezervi çok kısa süre içerisinde tüketilecektir. Bu sebepten dolayı rezervlerin tekrar yeniden oluşumu milyonlarca yılı bulduğu için mutlaka yeni keşifler gerekir.

Petrol ihtiyacı dünyada hemen her bölgede büyük bir gerekliliktir. Gelişen ve artan teknolojiyle beraber petrol ihtiyacının giderilmesinde farklı yöntemler bulunsa da petrolün önemi büyüktür. Petrol kaynaklarında yeni rezervler hem Türkiye’de hem de dünyada keşfedilmektedir. Bu şekilde yeni rezervler kullanım ömrünü arttıracaktır. Petrolün ömrü yaklaşık 1.659.000.000.000 varile tekabül eder.

2021 yılı başlarında toplam rezervin son rakamına bakıldığında 41 yıllık yetecek petrol miktarı vardır. Çok hızlı bir tüketime maruz kalan petrol son yıllarda kullanım miktarı olarak artmıştır. Oluşumu milyonlarca yılı bulan petrolün mutlaka yeni kaynaklarla rezervinin yenilenmesi gerekir. Bu durum ülkelerin ekonomik düzeyini etkileyecek düzeydedir. Petrol yerine kullanılabilecek çeşitli kaynakların yine petrol rezervinin bulunması kadar hızlı şekilde ilerlemesi gerekir.

Türkiye’de Petrol Rezervi

Türkiye’de petrol rezervi yapılan yeni yatırımlar kapsamında artırılmıştır. Bu oran yaklaşık %70 civarında artmıştır. Yeni yatırımlarla birlikte ülkenin yeni petrol yataklarının keşfi büyük oranda petrol elde etmeye yardımcı olmuştur. Bu sebepten dolayı mevcut rezervlere eklenen yeni petrol rezervleri ile 1 milyon tonu geçen yerinde rezerv bulunmuştur. Üretilebilir rezervler 43 milyon ton düzeyindedir. Ayrıca yeni rezervler olduğu da bilinir.

Türkiye’nin yaptığı çalışmalar kapsamında petrol rezervleri keşfedilmiştir. Yeni keşiflerle birlikte rezerv durumu yüksek oranda artmıştır. Üretilebilir ham petrol ile rezerve Türkiye’yi ileriye taşımıştır. Petrolün işlenmesindeki ham rezerv durumu doğal gaz miktarını da artıracaktır. Bu sayede doğal gaz miktarı artarak Türkiye kendi doğalgazını kısa süre içerisinde kullanıma başlayacaktır. İşlenebilir petrol yatakları her geçen gün artış göstermektedir.

Yorum yapın