Su İçmek Zayıflatır mı?

İyisimi

Jules Verne’in ölümsüz eseri Esrarlı Ada’da yer alan ve düzenli olarak su tüketerek zayıflayan ve iltihaplı hastalığından kurtulan karakterin yaşadıkları ne kadar gerçeği yansıtıyor? Yıllar sonra bu konuda yapılan araştırmalar göstermiştir ki, belli bir program dahilinde düzenli olarak su tüketmek zayıflamaya olumlu anlamda etki etmektedir. Başka bir deyişle su içmek kilo vermenin başlangıcı olabilir mi?

Su İçerek Zayıflanır mı?

Öncelikle kalori ihtiva etmeyen su, yüksek hacmi nedeniyle tokluk hissinin oluşmasına neden olur. Bu sayede düzenli olarak su tüketen kişilerin açlığa karşı direnci ortaya çıkar. Dolaylı yoldan da olsa kilo vermek açısından atılan ilk ve en önemli adım su tüketimini düzene sokmaktan geçmektedir.

Uzmanlar farklı görüşlere sahip olsa da, büyük bir çoğunluğu hem kilo vermek hem de sağlıklı olmak için minimum günde iki litre su içilmesini tavsiye etmektedir.

Kilo vermek istiyorsanız öncelikle düzenli olarak hareket etmeniz tavsiye edilmektedir. Sadece su içerek kilo vermeyi beklemek hem sağlıksız hem de gereksiz bir eylem olacaktır. Günlük düzenli aralıklarla hareket ettiğiniz zamanı çoğaltırsanız kilo  vermeye başlamanız içten bile değildir.

Aynı zamanda su tüketimini de artırmanız önem arz eder. Özellikle sağlıklı su tüketimi için şu başlıkların da altının çizildiğini belirtelim. En sağlıklı su;

  • Oda sıcaklığında olan
  • 24 saatten uzun süredir ışık gören ortamda beklememiş olan
  • Gazlı müdahale ya da sentetik tatlandırıcılar barındırmayan
  • Acele edilmeden içilen sudur.

Su İçerek Zayıflamak İstiyorsanız

Vücut ısısını dengeleyen, gıdaların sindirimine yardımcı olan ve ciltte yenilemeleri hızlandıran suyu aralıklarla içmeyi alışkanlık haline getirmek gerekir. Uzmanlar genellikle günde iki litre su içilmesini tavsiye ederken, kişiler genellikle bekleyerek bir anda 1.5 – 2 litre suyu bir anda içerler. Bu da gereksiz yere midenin şişmesi ve kişiye eziyet çektirmekten başka bir şey değildir. Bu sebeple su içmeye karar verdiğinizde düzenli olarak günde belirli saatlere bölerek su tüketmeye gayret göstermeniz önem arz eder.

Dilerseniz cep telefonu uygulamalarına göz atarak su içme hatırlatıcısı ile rahatlıkla bu konuda destek alabilirsiniz.

Yorum yapın