Kışın Su İçmeyi Unutanlar İçin Tüyolar!

İyisimi

Suyu sadece terlediğiniz için içiyorsanız ya da günlük rutinde içmeyi unutuyorsanız vücudunuza büyük bir haksızlık yapıyorsunuz demektir. Özellikle soğuk kış aylarında, su tüketimi kişisel bazda çok ciddi oranda düşüş yaşar. Bu konuda belli rutine sahip olmayan kişilerin su tüketimi çok çok azalabilir. Özellikle, çay – kahve – maden suyu tüketimi fazla olan kişiler sıvı ihtiyaçlarını bu içeceklerden aldıklarını düşünürler. Bu yanlış davranış neticesinde zaten az olan su tüketimlerini iyice daraltırlar. Peki ama kış aylarında su içmeyi unutanlar ne yapmalı? Öncelikle bu konuda size bazı tüyolar hazırladık.

Kendinizi Şartlandırın!
İlk olarak su içme konusunda günün ilk dakikasından itibaren kendinizi şartlandırmanız gerekir. Bunun ilk adımı doğal olarak yatağın başına dolu bir sürahi ve su bardağı koyarak başlamanız tavsiye edilir. Susamamış olsanız bile güne su içerek başlamanın sağlık açısından büyük avantajı bulunmaktadır.

Bu konuda çalışma ortamınız ofisse masa başınıza su koyarak kendinizi şartlandırabilirsiniz. Aktif bir iş yaşantısına sahipseniz yarım ya da bir buçuk litrelik pet şişeleri hemen yanı başınıza koyarak kendinizi şartlandırabilirsiniz.

Teknolojiden Destek Almayı Unutmayın!
Özellikle cep telefonu arka planınızı dolu bir su bardağı yaparak her gördüğünüzde bilinç altınıza mesaj verebilirsiniz. Aynı zamanda su içmeyi hatırlatan cep telefonu uygulamalarından yada telefonunuzun hatırlatma özelliğinden de destek alabilirsiniz.

İnsanların su içmesine engel olan en büyük psikolojik etmen açlık – su ilişkisidir. Toplumda acıkan insanların su içmemesi gerektiği ile ilgili yaygın bir inanış bulunur. Bu inanış yüzünden yemeklerden önce su içilmez. Yemeklerden sonra ise, tokluk hissinden dolayı su içilmez. İlk olarak bu iki yanlış algıyı kırarak hem yemeklerden önce hem de yemeklerden sonra su içmeye başlayabilirsiniz. Bu sayede hem daha hızlı kilo verirsiniz hem de su içmenin etkilerini kısa sürede gözlemlersiniz.

Dostlarınıza da Yardımcı Olun!
Su içme alışkanlığı konusunda sıklıkla zaman geçirdiğiniz kişilerden destek almayı unutmamalısınız. Mümkünse su tüketmenin faydalarını onlarla paylaşarak onlarında su tüketmesine destek olabilirsiniz. Onlar düzenli olarak su tüketmeye başlayınca siz unutsanız bile size de hatırlatacaklardır.

Yorum yapın