TOGG Fabrikası Nerede? TOGG Nerede Üretiliyor?

İyisimi

Ülkedeki gelişmelerden son dönemde en çok araştırılan ve merak edilen konulardan birisi şüphesiz TOGG. Türkiye’nin yerli arabası TOGG birçok kişi tarafından ilgi görmektedir. Türkiye’de üretim konusunda hayata geçirilen ilk yerli otomobil olduğu için birçok konusu merak edilmektedir. Uzun bir zamandır TOGG çalışmaları devam etmektedir. Çalışmalar sağlıklı bir şekilde tamamlanacak açılış gerçekleşmiştir.

29 Ekim 2022 yılında açılışı yapılan TOGG fabrikası seri üretime başlamıştır. Yakın zamanda otomobil severler başvuru yapmaya başladı. Yapılan başvurularda gerekli ödemelerde yapılarak başvuru süreci tamamlandı. Sonrasındaysa çekiliş yapıldı ve çekilişte ismi çıkanlar için üretim başlandı. 2023 yılı içinde çekilişi kazananlara otomobilleri teslim edilmek için hızlı bir çalışma sürüyor.

TOGG Fabrikasının Yeri Nerede?

TOGG fabrikası en gelişmiş şehirlerden biri olan Bursa’da kuruldu. Fabrika Bursa/Gemlik’te yer alırken, TOGG bilişim vadisi Gebze’de yer alıyor; Ankara’da ise İleri Teknoloji Merkezi yer alıyor. TOGG fabrikasının özellikleri de en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. TOGG fabrikasının özellikleri:

  • Türkiye’nin yerli otomobili TOGG fabrikasında 250 tane robot çalışacaktır.
  • Fabrikanın inşaatındaysa 2 bin kişilik bir ekip çalıştı.
  • Fabrikanın kapasitesi ilk etapta 100 binlik olarak kurulmuştur. İlk 5 yıl bu şekilde devam edecektir.
  • Sonraki senelerde 175 binlik kapasite hedeflenmektedir.
  • Fabrika inşaatında özel bir çimento kullanıldı.
  • Fabrika da 4 bin 300 kişinin çalışması hedefleniyor.

TOGG Fabrikasının Üretime Başlaması

29 Ekim 2022 yılında açılışı yapılan TOGG fabrikası hemen ardından üretime başladı. 2023 yılı içinde çekilişi kazanan kişilere de otomobilleri teslim edilecektir. TOGG elektrikli bir otomobil olduğu için şarj istasyonlarına ihtiyaç vardır. Trugo şarj istasyonlarının ülkemizde bazı noktalarda kurulmaya başlandığı biliniyor. İlerleyen süreçte Türkiye’nin her yerine bu istasyonların yapılması hedefleniyor.

Birbirinden güzel renkleri ile insanların ilgisini çekmeye başlayan TOGG yakın zamanda yollarda sıklıkla görünmeye başlayacaktır. 2030 yılına kadar 5 model için 1 milyon yerli otomobil TOGG üretilmesi hedefleniyor. TOGG fabrikası oldukça sağlam bir şekilde kurulmuş olup vakit kaybetmeden üretime başlamıştır. Yakın zamanda birçok resmi kurumda da TOGG görüleceği bilinmektedir.

Yorum yapın