Türkiye’nin Görülmesi Gereken 7 Kanyonu!

İyisimi

Updated on:

Muhteşem coğrafyasıyla Türkiye’deki görülmesi gereken kanyonlar ve doğal güzellikler dikkat çekmektedir. Türkiye’de görülmesi gereken yüzlerce kanyon vardır. Türkiye’de görülmesi gereken kanyonları sizin için listeledik. Eğer siz de bir doğa tutkunuysanız ve Türkiye’deki kanyonları keşfetmek istiyorsanız listemize mutlaka göz atın.

Valla Kanyonu
Devrekani Deresi’nin Küre Dağları’ndan akarken oluşturduğu, dünyanın en derin ve en zorlu kanyonlarından biridir. Kastamonu ili Pınarbaşı ilçesi Muratbaşı köyü sınırları içerisinde olup, kuzeyde Cide istikametinde yaklaşık 10 km uzanır. Ziyaretçilerine muhteşem manzaralar sunan Valla Kanyonu’nun yüksekliği 800 ila 1.300 metre arasında değişen duvarları, kartal, atmaca ve akbaba gibi birçok yırtıcı kuş türüne yaşam alanı görevi görüyor. Kanyonun iki ucunda rehberli turlar düzenlenirken, farklı noktalara kurulan “Muratbaşı Burgu Seyir Terası” ve “Kerte Seyir Terası” adlı iki seyir noktası kanyonu yukarıdan seyrediyor. Kanyonda gezinmek profesyonel deneyim ve ekipman gerektirir.

İnceğiz Kanyonu
Aydın’ın Bozdoğan ilçesi sınırları içinde yer alan Arapapıştı (İnceğiz) Kanyonu da mutlaka görülmesi gereken bir doğa harikasıdır. Kanyonun adını Bizans İmparatorluğu döneminde sürekli Arap akınlarından aldığına inanılıyor. 380 metre derinliğinde, 6 kilometre uzunluğundaki kanyon, tekneyle keşfedilebilen kıvrımlı nehri ve 2500 yıl öncesine kadar uzanan kaya mezarları da dahil olmak üzere antik kalıntılarıyla ünlüdür. Nehirdeki su seviyesi ortalama 50 metredir ancak bu derinlik yaz aylarında önemli ölçüde düşer. Bu nedenle kanyonu ziyaret etmek için en ideal zaman bahar aylarıdır. Arapapıştı (İnceğiz) Kanyonu’nda tekne turları yaklaşık 2,5 saat sürüyor ancak tekne sayısı sınırlı olduğundan önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Turistik tekne turlarının aksine bu gezilerde yemek servisi yoktur, bu nedenle yanınıza atıştırmalık bir şeyler almanız şiddetle tavsiye edilir.

Köprülü Kanyon
Türkiye’de ziyaret edilmesi gereken en önemli yerlerden biri de Köprülü Kanyon Milli Parkı’dır. Turistlerin katılabileceği su sporları çeşitliliği ile ünlü olan. Alışılmadık manzaralara ve Akdeniz’in nefes kesen pitoresk ihtişamına sahip yürüyüş yollarının başka hiçbir yerde eşi benzeri yoktur. Muhteşem vadi, ister şnorkelli yüzme, çelik halatla kayma, kamp, rafting, trekking, ister sadece doğal ihtişamın tadını çıkarın, keşif için idealdir. Antalya’ya 96 km uzaklıkta, dağların tepesinde yer almaktadır. Köprülü Kanyon’un tarihi turizm merkezi eski Roma köprüleridir. Su yolları temizdir ve özellikle yaz aylarında rafting için idealdir. Ayrıca Köprü Nehri’nin suları alabalıklarla doludur. Bölgeyi bereketli servi, sedir, kızılçam ve karaçam ağaçları tanımlar. Güneşte heyecanlı ve hareketli bir gün için Köprülü Kanyon’u ziyaret edin.

Göynük Kanyonu
Antalya’nın güneyindeki Kemer ilçesinin en popüler ziyaret noktalarından biri olan Göynük Kanyonu, birbirinden güzel ağaçları, şelaleleri ve akarsuları ile doğa sporları tutkunları için muhteşem bir yerdir.

Karanlık Kanyon
Karanlık Kanyon, kelimenin tam anlamıyla “Karanlık Kanyon”, Erzincan ilinin Ilıç ve Kemaliye ilçeleri arasında, Karasu Nehri’nin Munzur Dağları üzerinde oluşturduğu derin, sarp bir geçittir.

Ihlara Vadisi Kanyonu
Dünyanın en büyük kanyonları arasında yer alan, hem doğası hem de tarihi yerleri ile bir açık hava müzesi konumunda olan Ihlara Vadisi, sonbaharın en güzel renklerini üretiyor. Aksaray’ın Güzelyurt ilçesi sınırları içinde yer alan ve “Kapadokya’nın incisi” olarak anılan Ihlara, sonbaharda rengarenk hizmet veriyor. Ihlara vadisi tüm bu özellikleri ile Türkiye’de görülmesi gereken doğal güzellikler arasındadır.

Yorum yapın