UEFA Ülke Sıralaması 2023! Türkiye Kaçıncı Sırada?

İyisimi

Updated on:

UEFA ülke sıralaması şampiyonlar ligine direkt katılacak takımların belirlenmesinde önem taşıyor. Türk takımlarının ön eleme maçları oynuyor olması karşısında merak edilen nokta Türkiye UEFA ülke sıralamasında kaçıncı sırada oluyor. Türkiye UEFA ülke sıralamasında kaçıncı sırada bu konuda bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bu sezon tam dört takımımız Avrupa kupalarında yer alıyor. Takımlarımızın başarı göstermeleri halinde Türkiye ilk 10’daki yerini sağlamlaştırabilir hatta 9. sırada bulunan İskoçya’yı geçebilir. Türkiye’nin bu sıralamayı koruması halinde ise iki yıl sonra direkt olarak Şampiyonlar ligine katılmaya hak kazanacak.

22 Ağustos günü Galatasaray deplasmanda Monde takımını 3-2 yenmeyi başardı. 24 Ağustos günü ise Fenerbahçe deplasmanda Twente takımını yenerken Beşiktaş da yine deplasmanda Dinamokiev takımını yendi. Bu hafta yenilen tek takım ise Adana Demirspor oldu. Adana Demirspor deplasmanda oynadığı Genk maçını kaybetti. parmabet giriş

UEFA Ülke Sıralaması

UEFA ülke takımlarının Avrupa kupalarında ve milli takımlarının uluslararası maçlarda kazandıkları puanlar ile ülkeler için bir sıralama yapıyor. Bu sıralama hangi ülkenin takımlarının Avrupa Kupalarına katılacağı ve ön eleme maçları yapacağı konusunda önemli bir kriter oluşturuyor. Türk takımlarının elde edecekleri her galibiyet ülke sıralamasında yerinin yükselmesine etki ediyor. Ülkemizin takımlarının son elde ettiği galibiyetler ile UEFA ülke sıralaması şu şekilde oluştu:

  1. İngiltere 89.053
  2. İspanya 75.927
  3. İtalya 71.569
  4. Almanya 69.552
  5. Hollanda 53.700
  6. Fransa 52.081
  7. Portekiz 47.482
  8. Belçika 36.100
  9. İskoçya 31.550
  10. Türkiye 30.350

Türkiye’nin UEFA Sıralamasındaki Yeri

Türk takımlarının bu sezon yaptıkları ön eleme maçlarında gösterdikleri başarılar ülke puanını artırmaya devam ediyor. Özellikle Galatasaray’ın Monde’yi eleyerek Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanması halinde ülke Türkiye’nin ülke puanı yükselecek. Bu yükselme ile 9. sırada olan İskoçya’yı geçecek. Türkiye 9. sıraya yerleşerek puanını yükseltmeye takımlarımızın galibiyetleri ile devam edecek.

Türkiye Süper Ligini şampiyon olarak bitiren Galatasaray bu sezon Şampiyonlar Ligi’ne katılmak için mücadele veriyor. Play off turu maçını kazandığı takdirde Şampiyonlar Ligi gruplarına kalacak. Fenerbahçe, Beşiktaş ve Adana Demirspor ise Avrupa Konferans Ligi’nde gruplara kalmak için Play off maçlarını yapıyorlar. https://www.transfermarkt.com.tr/statistik/5jahreswertung bu linke tıklayarak UEFA ülke sıralaması hakkında güncel bilgileri alınabiliyor.

Yorum yapın