Zayıflamaya Yardımcı Olan En İyi 10 Besin!

İyisimi

Zayıflamaya yardımcı olan en iyi 10 besin kilo sıkıntısı yaşayan pek çok insan tarafından sık sık araştırmaktadır. Özellikle de evde sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen kişiler mucizevi besinler sayesinde istedikleri kiloya ulaşabilirler. Sizler için hazırladığımız mucizevi besinleri tek tek inceleyelim:

Yumurta

Yumurta haftada en az 3 gün tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Kahvaltı menüsüne ya da ara öğünlere mutlaka eklenmesi gereken besinlerden biridir. Protein deposu gıdaların başında yer alan bu besin sağlıklı bir şekilde kilo vermek için olmazsa olmazlar arasındadır. Uzun süre tok tutucu besinlerden biridir. Diyette tüketilen yumurtayı pişirirken hiç yağ kullanmamak ya da olabildiğince az yağ kullanmak önemlidir. Bu yüzden haşlanmış yumurta diyet listenizi başlarında yer alabilir. Yumurtaya kabak, papates, biber gibi çeşitli sebzeler ekleyip omlet yaparak yumurtayı daha besleyici ve doyurucu hale getirebilirsiniz.

Yeşil Mercimek

Etle arası olmayan ya da hiç et tüketmeyen kişilerin yeşil mercimek tüketmesi önerilir. Çünkü bu gıda protein ve demir bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda tıpkı yumurta gibi uzun süre tok tutucu özelliği olduğu için açlık hissini bastırır. Lif bakımından zengindir bu da metabolizmanın hızlanmasında etkilidir.

Elma Sirkesi

Diyet listesine eklenen besinlerden biri elma sirkesidir. Bu besinin  yağ yakıcı, ve vücudu zararlı maddelerden arındırıcı özelliği vardır. Bir bardak suya az miktar elma sirkesi ekleyip içebilirsiniz.

Kuru Kayısı

Kuru kayısının en önemli özelliklerden biri  metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olan lifi içermesidir. Kullanım olarak bu gıdayı ara öğün olarak tüketebileceğiniz gibi bitki çayı ya da kahvenin yanında da tüketebilirsiniz.

Limon

İçeriğinde bol miktarda C vitamini barındıran sebzelerden biri olan limon çeşitli detoks sularında, kürlerde ve salatalarda  kullanılabilir.  Ayrıca sabahları kahvaltıdan yarım saat öncesinde tüketilen limonlu suyun ise metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımını kolaylaştırdığı bilinmektedir.

Yoğurt

Yoğurt, bağırsak florası için mucizevi bir besindir. Günlük olarak yemeklerin yanında bir kase tüketilmesi önerilir. Özellikle de ev yapımı olan yoğurtlar sağlık açısından daha faydalıdır, metabolizma dostudur. Ara öğünlerde tüketilebileceği gibi meyveyle de tüketilebilir. Gece yatmadan 1 saat önce içerisine pul biber eklenip yenilen yoğurt kürünün yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcı özelliği olduğu bilinir.

Elma

Diyet planının olmazsa olmazı parçalarından biri elma tüketimidir. Elma, lif ve posa bakımından zengindir. Bu da metabolizmayı hızlandırır ve tok tutmayı sağlar. Ek olarak süt ve yoğurdun yanında tüketilen elma bu süreçte ara öğün olarak tercih edilebilir.

Maydanoz

Maydanoz, hızlı ve sağlıklı kilo vermek isteyenler için her öğün tüketilebilir. Kalorisi oldukça düşüktür.  Vücudu zararlı toksin maddeleri attığı gibi mideyi rahatlatıcı özelliği de vardır. Salata, kür ve birçok yemek yapımında kullanabilirsiniz. Yemeklerin yanında pişirmeden tüketmek daha etkilidir.

Tavuk Göğsü

Tavuk göğsü, protein bakımından en zengin besinlerin ilk sıralarında yer alır. Tavuğun en yağsız bölümüdür. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Açlık hissini bastırır, uzun süre tok kalmanızı sağlar. Az yağda sade olarak pişirip tüketebilirsiniz. Çeşitli sebze ilavesi yaparak daha doyurucu ve besleyici hale getirebilirsiniz.  Ayrıca olabildiğince az yağ kullanarak ızgara ve fırında pişirilebilir.

Lor Peyniri

Kilo vermede güçlü bir besin olan lor peyniri kahvaltıda sıklıkla tercih edilir. Daha çok evdeki imkanlarla yapılan lor peyniri daha sağlıklı olacaktır. Besleyiciliği ve çok tutucu özelliği yüksek, kalorisi düşüktür. Kalsiyum mineralince zengindir. Bu yüzden yağ yakımında etkin rol oynar.

Yorum yapın