Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İyisimi

Baş ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabı pek çok kişi tarafından sık sık araştırılır. Birçok insan bu konuda muzdarip olduğu için evde uygulanabilecek ağrı dindirme yolları aranır. Zaman zaman ansızın gelen baş ağrısı saatlerce hatta günlerce sürebilir. Bu yüzden ağrıyı dindirmek için çeşitli yöntemlere başvurulur. İster doğal yöntemlerden isterse ilaçlardan medet umulur.

Baş Ağrısına İyi Gelen Yöntemler

Baş ağrısına iyi gelen yöntemler aşağıdaki gibidir:

  • İlaç ve Ağrı Kesici Alımı

İlaç ve ağrı kesici alımı baş ağrısı yaşandığı zaman uygulanan en temel yöntemlerden biridir. Fakat birçok ilaçlar mide ve bağırsak sağlığına iyi gelmeyebilir.

  • Uyku Düzenini Yakalama

Uyku yaşamımızı idame ettirebilmemiz için önemli bir yere sahiptir. Birçok hastalığın sebebi uyku düzeni bozukluğudur. Düzensiz uyumak baş ağrısını tetiklemektedir. Önemli olan sağlıklı uyku düzeni oluşturmaktır.

  • Yeterli Miktarda Su Tüketimi

Su, vücudumuz için gerekli olan en önemli besinlerin başında yer alır. Günlük olarak en az 1.5 litre su tüketmenin önemi sık sık vurgulanır. Suyu sade olarak içmek istemeseniz bile suya katılan limon, elma, tarçın aromaları ile suyunuzu daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

  • Bitki Çayı Tüketimi

Özellikle de ilaçların zararlı olduğunu bilip ilaç yöntemine başvurmak istemeyen kişiler bitki çaylarını tüketebilir. Bitki çayları çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Her bitki çayının türlü türlü hastalıklara iyi gelme özelliği vardır. Baş ağrısına iyi gelmesi ile bilenen ve en çok kullanılan bitki çayları ise zencefil çayı, ada çayı, papatya çayıdır.

  • Masaj Uygulayın

Masaj yapmanın ağrıları dindirici özelliği herkes tarafından bilinmektedir. Baş ağrısı için ise şakaklara ya da iki kaş arasına uygulayacağınız hafif sıvazlamalar ağrıları dindirecektir.

  • Aromatik Bitkisel Yağlar

Aromatik yağların çeşitli ağrıları azaltabileceği bilinmektedir. Örneğin lavanta yağının ve nane yağının baş ağrısına iyi geleceği bilinir.  Bu yağlar şakaklara sürülerek ya da kaynar suya atılıp buharını soluyarak solunum yollarının açılmasını sağlanabilir.

  • Elma Sirkesi

Elma sirkesinin vücuttaki sıvıyı düzenleyici etkisi vardır bu da susuzluğu dengelemektedir. Aynı zamanda vücudu zararlı maddelerden arındırıp rahatlatma özelliği vardır. 1 bardak ılık suya 1 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyerek tüketebilirsiniz.

  • Açık Hava Yürüyüşü

Yürüyüş yapmanın genel olarak stresi azaltıcı etkisi vardır. Özellikle de açık temiz  havada yürüyüp temiz hava almak stresi azaltır ve rahatlama hissi getirir. Doğa yürüyüşü ve güneş ışığı almak da ağrıları dindireceği gibi mutluluk hormonu sağlar.

Yorum yapın