Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

İyisimi

Updated on:

Belli bir yaşa geldikten sonra özellikle lisede okuduğunuzda artık geleceğinize de karar vermeniz gerekecektir. Bu yüzden de yavaş yavaş meslek seçiminizi yapmanız ve ona göre bir hedef belirlemelisiniz. Çünkü her mesleğin farklı bir ilerleme sistemi vardır. Kimi meslekler için üniversite okumak kimi meslekler için ise bir kursa gitmek yeterli olabilir. Bu yüzden ileride zamanınızı boş yere harcamamak için hedefinizi en kısa sürede belirlemeniz en doğru seçim olacaktır.

Hedefini belirleyen pek çok kişi öncelikle sevdiği işi yapmayı istemektedir. Bu iş kimi zaman bir doktorluk olabilirken kimi zaman ise öğretmenlik ya da başka meslek dalları olabilmektedir. Bu meslek gruplarında yer alıp hayale ulaşmak ise hiç kolay olmadığı için her zaman çalışmak gerekir. Özellikle öğretmenlik gibi farklı dalları olan bir bölümde ne yapmanız gerektiğini bilmek gerekir. Çünkü fen bilgisi öğretmenliği, sınıf öğretmenliği ya da beden eğitimi öğretmenliği bölümlerinin eğitim süreci farklı olmaktadır. Peki, özellikle bu meslek dallarından beden eğitimi öğretmeni olmak istediğiniz ne yapmanız gerekir?

Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Beden eğitimi öğretmeni olmak istediğinizde aklınıza ilk olarak beden eğitimi öğretmeni nasıl olunur sorusu gelecektir. Bu sorunun cevabı ise oldukça basittir.

  • Beden eğitimi öğretmeni olmak için üniversitelerin BESYO veya bir diğer adıyla Spor Bilimleri Fakültesi’nden mezun olmanız gerekir.
  • Bu bölüme girebilmek için de üniversite sınavında TYT’ye girmek ve barajı geçmiş olmanız gerekmektedir.
  • Üniversite sınav şartını sağladıktan sonra fakülteye kayıt yaptırabilmek için her üniversitenin kendisine özel yaptığı özel yetenek sınavına girmeniz gerekmektedir.
  • Özel yetenek sınavı üniversitelerin kendi belirledikleri kriterlere göre değerlendirilerek sıralama yapılmakta ve sonuçların açıklandığı dönemde de sizlere bilgi verilerek kaydınızı yapmanız sağlanmaktadır.

Beden Eğitimi Öğretmeni Olmak İçin Hangi Bölümü Bitirmek Gerekir?

Beden eğitimi öğretmeni olmak istediğinizde BESYO’da okumanız gerekmektedir. Peki, beden eğitimi öğretmeni olmak için hangi bölümü okumak gerekir?

  • Beden eğitimi öğretmeni olmak istediğinizde BESYO bünyesinde yer alan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük Eğitimi, Spor Yöneticiliği, Spor Bilimleri, Egzersiz ve Spor Bilimleri, Rekreasyon ve Engelli Egzersiz Spor Eğitimi bölümlerinden birini bitirmeniz yeterli olacaktır.
  • Bu bölümleri bitirdikten sonra devlet okullarında çalışmak istediğinizde tabi ki de sizlerden KPSS şartı da aranacaktır.

KPSS sınavından yeterli puanı almanız dahilinde devlet okullarında beden eğitimi öğretmenliği yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer KPSS’den yeteri kadar puan almadıysanız da özel okullara beden eğitimi öğretmeni olmak için başvuru yapabilir ve hayalinizdeki mesleğe sizler de kavuşabilirsiniz.

Yorum yapın