Çocukları Sosyal Medyanın Zararlarından Nasıl Koruruz?

İyisimi

Sosyal medya sadece yetişkinlerin değil aynı zamanda çocukların da aktif olarak kullandıkları platformlar arasında yer alıyor. Bu platformlarda yetişkinlerin de olması çocukların çeşitli tehlikeler ile karşılaşmasına açık olmalarına neden oluyor. Çocukları sosyal medyanın zararlarından nasıl koruruz, bu durumda ebeveynlerin en çok merak ettikleri konu oluyor.

Ebeveynlerin öncelikle sosyal medyadan çocuklarına gelebilecek zararları bilmeleri, önlemek için doğru tedbirleri almalarını sağlar. Sosyal medyada çocuklar için olabilecek tehlikeler arasında ise şunlar yer alır:

  • Tehlikeli içerikler ile karşılaşma: Yaşlarına uygun olmayan cinsel içerikli, şiddet içeren içerikler ile karşılaşabilirler.
  • Siber zorbalık ile karşılaşma: Siber zorbalık yetişkinlere olduğu gibi çocuklara da çok fazla uygulanır. Çocuklar da bu konuda yetişkinlerden daha savunmasız olduklarından etkilenir ve çeşitli travmalar yaşayabilirler.
  • Taciz, tehdit: Online taciz özellikle çocukların savunmasız olmalarından kaynaklı olarak artıyor. Çocukların tehdit edilmesi de sık karşılaşılan durumlar arasında yer alır.

Çocukları Sosyal Medyanın Zararlarından Korumak İçin Alınması Gereken Önlemler
Sosyal medyanın zararları yetişkinler için dahi önemli bir tehdit oluşturur. Çocukların ise daha büyük risk altında olmaları kaçınılmazdır. Bu riskleri yok etmek için ise bazı önlemler alınması gerekir. Bu önlemleri aldığınız takdirde çocuğunuzun sosyal medyayı kullanmasının onun için riskler oluşturmasının önüne geçebilirsiniz. Alabileceğiniz önlemler arasında şunlar yer alır:

Hesabın Gizlilik Ayarlarını Düzenleyin
Açmış oldukları sosyal medya hesabının gizli olması, sadece aile, akraba ve arkadaşları tarafından görülmesi onu yabancı kişilerin oluşturacağı tehditlerden korur. Gizlilik ayarlarını kullanmayı çocuğunuza öğretin ve aynı zamanda kontrol edin.

Çocuğun Sosyal Medyadaki Arkadaşları Kimler Kontrol Edin
Çocuğunuzun sosyal medya hesabında arkadaşları kimler, düzenli olarak kontrol edin. Yabancı özellikle yetişkinlerin çocuğunuzun takipçi listesinde olmasına izin vermeyin. Israrla çocuğunuza takip isteği gönderen kişiler olduğunda bu kişileri şikayet edebilirsiniz.

Çocuk Nasıl Paylaşımlar Yapıyor Kontrol Edin
Çocuğunuzu sosyal medyanın zararlarından korumak için yaptığı paylaşımların yaşına uygun olmasına dikkat edin. Özellikle yaşına uygun olmayan fotoğraflar olduğunda bunları silmesini sağlamalısınız. Bu konuda onu uyarmayı ihmal etmemelisiniz. Çocuğunuzla iletişiminizin sağlıklı olmasına önem verin. Onu yargılamayın, empati kurun ve bu konuda bilinçlenmesini sağlayın.

Yorum yapın