Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler ve İçecekler!

İyisimi

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler ve içecekler özellikle de zayıflamak isteyen ve kilosunu korumak isteyen kişiler tarafından araştırılıyor. Metabolizma kişinin iç organlarının çalışması için gerekli olan kalori miktarını belirtir. Bu kalori miktarı kişiden kişiye, kişinin beden yapısına, cinsiyetine ve yaşına göre değişiklik gösterir. Bundan dolayı diye programlarının da kişiye özel olarak düzenlemesi gerekir.
Bazı insanlar ne kadar yerse yesin bir türlü kilo almaz ve bu kişiler için metabolizması hızlı denilir. Bazı insanlar ise adeta su içse kilo alır ve metabolizmaları yavaştır. Kişinin yeme içme alışkanlıklarını değiştirmesi ile metabolizmanın yükselmesi sağlanabilir. Beslenme programınıza şu yiyeceklerin ve içecekleri eklediğiniz takdirde siz de metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz ve kilo verme konusunda sorun yaşamazsınız.

Acı Biber
Acı biber metabolizmanın hızlanmasını sağlayan özelliği ile mutlaka tüketilmesi gereken yiyecekler arasındadır. Acı biberin içinde bulunan capscain maddesi ile metabolizmayı iki katına çıkarttığı bilinir. Tek başına tüketebileceğiniz gibi ayrıca yemeklerin içine de koymanız metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Dikkat edilmesi gereken ise fazla tüketilmemesi gerektiğidir. Fazla tüketildiği takdirde ise iştahı açacağından yeme miktarında artış olabilir.

Yeşil Çay
İçinde bulunan etkin maddeler ile yeşil çay yağ yakılmasını sağlar. Yağ yakılır ve metabolizma yükselir. Yeşil çay özellikle kilo vermeye çalışan kişiler tarafından her gün en az iki fincan olarak tüketilmelidir. Antioksidan özelliği ile yeşil çay içilmesi ile kişinin sağlığını koruması ve çeşitli hastalıklardan korunması mümkün olur.

Tarçın
Tarçın metabolizma hızını artırmak için tüketilmesi gereken besinler arasında bulunur. Kandaki glikoz seviyesini düzenler ve kişinin açlık hissetmesinin önüne geçer. Yağ yakıcı özelliği ile kilo vermek isteyen kişilerin diyet programlarında olmalıdır. Tarçın kabuğu suyun içine koyulmalıdır. Bu suyun içilmesi metabolizmanın hızlanması için yeterlidir. Tarçını sütün üstüne serperek de tüketebilir ve metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Yoğurt
Metabolizmasını yükseltmek isteyen kişilerin tüketmeleri gereken besinler arasında yoğurt yer alır. Yoğurdu ana öğünlerde olduğu gibi öğün aralarında da tüketebilirsiniz. İçinde bulunan kalsiyum ile vücutta bulunan yağı yakar.

Elma Sirkesi
Metabolizmasını hızlandırmak isteyen kişilerin beslenme programında mutlaka elma sirkesi olması gerekir. Sirkeyi salatalara ekleyebilirsiniz. Sabahları aç karnına tüketmemelisiniz.

Yorum yapın