D Vitamini Hangi Besinlerde Var?

İyisimi

Updated on:

Vitaminler insan vücudunda çeşitli biyokimyasal işlevler için ciddi manada gerekli olurlar. Bu anlamda D vitamini, insan sağlığı açısından hayati denebilecek bir öneme sahiptir. Genel anlamda kalsiyum, magnezyum ve fosfatın bağırsak emilimi ve diğer birçok biyolojik etkiden sorumlu olan ve yağda çözünebilme özelliğine sahip bir sekosteroid grubunda yer alan vitamindir. İnsanlarda bu grupta yer alan en önemli bileşiklere bakıldığı vakit, bu bileşiklerin vitamin D₃ ve vitamin D₂ şeklinde olduğu görülür. D vitamini genel olarak süt, ayran, kefir, peynir, yoğurt, tereyağı, ton balığı, somon, balık yağı, mantar yonca ve buna benzer besinlerin bünyesinde bulunur.

D Vitamini Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan D vitamini bünyesinde birbirinden farklı faydaları barındırır. Bu kapsamda incelendiğinde D vitamini faydaları şu şekilde ortaya çıkar:

  • D vitamini, kalsiyum ve fosfor emilimine ve kullanımına katkı sunar.
  • Normal kemiklerin korunmasını sağlar.
  • Hücre bölünmesi konusunda görev alır.
  • Normal dişlerin korunmasını sağlar.
  • Normal kas fonksiyonunun korunmasını sağlar.
  • Kan ve kalsiyum düzeyine katkı sunar.
  • İnsandaki bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkı sunar.
  • Kalsiyumla birlikte menopoz sonrası kadınlarda görülen kemik minerallerinin kaybını asgari seviyeye şeker.
  • Kalsiyumla birlikte çocuklarda kemiklerin normal bir şekilde büyümesi ve gelişmesi açısından gerek duyulan bir vitamin olarak ön plana çıkar.

D Vitamini Eksikliği Neye Yol Açar?

İnsan sağlığı açısından D vitamininin gerekli olması, onun insan vücudunda eksikliğinin hissedilmesi durumunun ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serer. Bu açıdan bakıldığında D vitamini eksikliği, insan sağlığı bakımından ciddi sonuçların ortaya çıkmasına sebep olur. D vitamini eksikliği durumunda el ve ayak bilekleri, omuz eklemleri ve parmaklarda ağrı, değişken bir ruh hali, depresyon, uykusuzluk, baş ağrısı, saç dökülmesi gibi istenmeyen sonuçlara neden olur.

Yetişkinlerde uzun süreli D vitamini eksikliğinin bulunması halinde ise kemik erimesi, kemik yapısında bozukluk, kas güçsüzlüğü ve düşme riskinde önemli derecede artışa neden olur ve insan hayatını bu anlamda olumsuz manada etkiler.

Yorum yapın