Denizli’de Gezilecek Yerler! Görmeniz Gereken 8 Nokta…

İyisimi

Updated on:

Türkiye’de muhteşem yerleri arasında bulunan Denizli’de gezilecek yerler listesi gezginlerin gezme planları içerisinde yer alır. Denizli Akdeniz ile Ege bölgeleri arasında bulunur. Aslında Denizli toprakları her iki bölgede de bulunmaktadır. Horozuyla meşhur olan bu şehrin en güzel simgelerinden biri de Pamukkale’dir.

Pamukkale Travertenleri
Pamukkale Travertenleri Denizli’nin adeta simgesidir. Denizli’de merkeze yaklaşık olarak 18 km uzaklıktadır. Doğal güzelliği ile insanı adeta şaşkına çevirir. Pamukkale Travertenleri kuşkusuz herkes tarafından bilinmektedir. Gezmeyi ve doğal güzellikleri görmeyi seven kişilerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunur. Her sene Pamukkale’yi görmek için binlerce kişi akın eder. Sadece Türkiye içerisinden de değil dünyanın çok fazla bölgesinden Pamukkale’yi ziyaret etmek için gelen turistler vardır. Pamuğa benzer görüntüsü insanları adeta büyüler. Pamukkale Travertenleri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde korunmaktadır.

Kleopatra Havuzu (Antik Havuz)
Pamukkale Travertenlerinin hemen yanında Hierapolis Antik Kenti bulunur. İçerisinde ise Kleopatra Havuzu bulunmaktadır. Oluşum hikayesi ile dünyaya ün sanmış bir yerdir. 36 derecelik bir su ısısı vardır. Bu nedenle hem kışın hem de yazın yüzme imkânı sağlar. Roma döneminden günümüze kadar uzanan bir tarihi vardır. Kleopatra Havuzu UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer almayı başarmıştır.

Horoz Heykeli
Denizli’yi ziyarete gelen kişilerin görmeden gittiği bir diğer güzellik de horoz heykelidir. Pek çok şehrin simgesi olan heykeller şehirlerin merkezinde yer almaktadır. Horoz da Denizli’nin merkezinde bulunan bir heykeldir. Denizli denilince akla gelen ilk şeylerden biri de horozdur. Şehrin sembolü olan bu heykel turistler tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir.

Bayramyeri Meydanı
Bayramyeri Meydanı, Denizli’nin en kalabalık ve en işlek yerlerinden biridir. Denizli Belediyesi’nin katkıları ile daha da büyütülüp geliştirilmektedir. İzmir Yunanlar tarafından işgal edilirken ülkenin ilk kurtuluş meşalesi bu meydanda yakılmıştır. Bu da Bayramyeri Meydanı’nı oldukça önemli bir hale getirmiştir. Meydanda bu önemli meşaleyi yakan Müftü Hulusi Efendi’nin bir heykeli de bulunmaktadır.

Tarihi Kaleiçi Çarşısı
Denizli’nin en turistik ve en önemli yerlerinden biri de Tarihi Kaleiçi Çarşısı ‘dır. Denizli’nin tam olarak merkez bölgesinde yer almaktadır. Anadolu Selçuklu zamanlarında ilk yerleşim yeridir. O dönemler iç ve dış kale surlarına sahiptir. Fakat zamanla bu surlar tamamen yok olmuştur.

Bağbaşı Yaylası ve Denizli Teleferik
Bağbaşı Yaylası ve Denizli Teleferik de Denizli merkezine yaklaşık olarak yarım saatlik bir mesafede yer alan görülmesi gereken yerlerden biridir. Bağbaşı Mahallesinde bulunan bu teleferiğe bindikten sonra Bağlarbaşı Yaylasına çıkılır. Teleferik ile izlenen manzara adeta insanı büyülüyor. Etrafında bulunan dağlar ve yeşillikler muhteşem bir manzarayı oluşturuyor. Burada görülen manzaranın etkisinden çıkmak da bir o kadar zordur. Bu bölgede aynı zamanda bungalov evler de bulunmaktadır. Pek çok kişi çadır getirerek de doğayla iç içe birkaç gün geçirmektedir.

Denizli Ufo Müzesi
2002 senesinde Denizli Ufo Müzesi ilk olarak İstanbul’da açıldı. 2005 senesinde ise Denizli’ye getirildi. Ufo ve uzak olaylarına merak duyan kişilerin mutlaka gitmesi gereken müzeler arasında yer almaktadır.

Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi
Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi de Denizli’ye gelenlerin görmeden gitmemesi gereken müzelerden biridir. Müze’de Hierapolis kentinde yapılan kazı sonucunda ortaya çıkarılan buluntular sergilenmektedir. Bu arkeolojik buluntular Lidya, Pisidya, Caria bölgelerinden de çıkartılmıştır. 3 farklı bölümden oluşan bu yerde gezmek insanları adeta tarihin eski sayfalarına sürüklüyor. Denizli’de gezilecek yerler listesi sayesinde Denizli’yi her alanda gezip görülebilirsiniz.

Yorum yapın