İnsanları Etkilemenin Yolları!

İyisimi

İnsanları etkilemenin yolları bilindiği takdirde toplumdaki konumunuzu yükseltebilir ve toplum içinde dikkatleri çekmeyi başarabilirsiniz. Pek çok kişi, insanları etkilemek için zengin olmak gerektiğini düşünür. Oysa zengin olmasanız, önemli bir mevkide olmasanız da insanları etkileyebilirsiniz. Bunun için püf noktalarını bilmeniz yeterlidir. Yazımızda belirteceğimiz noktalara dikkat ettiğinizde insanları etkileyebilir ve etkili iletişim kurabilirsiniz.

Sözü Gereksiz Uzatmayın

Bir konuda karşınızdakini etkilemek istiyorsanız sözü gereksiz uzatmayın. Az ve öz konuşan kişiler her zaman için daha etkileyici kabul edilirler. Etrafınızda çok konuşan insanlar için neler söylendiğini düşünün. Çok konuşan insanlarla iletişim kurmayı insanlar istemezler ve onun ne söylediğine kesinlikle dikkat etmezler. Sözü gereksiz uzatmadığınız takdirde her söylediğiniz dinlenecektir.

Karşınızdaki İnsan Konuşurken Dinleyin

Karşınızdaki insan konuşurken dinleyin ve bu şekilde ona değer verdiğinizi gösterin. Konuşmak kadar dinlemek de insanlarla etkili iletişim kurmak için doğru yöntemler arasında yer alır. Karşınızdakini dinlemek demek onun karşısında sessiz kalmak değildir. O konuşurken gözlerinin içine bakmalı gerekli durumlarda soru sormalısınız.

Vücut Dilinize Dikkat Edin

İnsanlarla etkili iletişim kurmanın en önemli noktalarından birisi de vücut dilinin doğru kullanılmasıdır. Vücut dilinize dikkat edin, omuzlar dik, özgüvenli pozisyonda durduğunuz takdirde karşınızdaki insanı etkilemeniz mümkün olur. Sizin özgüvenli davranışlarınız ile birlikte karşınızdaki insanı etkiler ve sizi dinlemesini sağlar.

Çevrenizdeki İnsanlar ile İletişim Kurun

Çevrenizdeki insanlar ile iletişim kurun bu şekilde onların sizin için değerli olduğunu hissettirin. Yapılan araştırmalar çalışanları ile iletişim kuran, onların kendisini değerli hissetmesini sağlayan patronların daha başarılı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu şekilde çalışanlar işlerinde daha dikkatli ve özverili olurlar.

Ortamda İnsanların Dikkatlerini Dağıtacak Nesneler Olmasını Önleyin

İnsanların dikkatlerini dağıtacak olan nesneler olduğunda iletişimin etkili olarak kurulması mümkün olmaz. İletişim kurmaya çalıştığınız kişinin dikkati dağılır. Ortamda insanların dikkatlerini dağıtacak nesneler olmasını önleyin ve siz de çevrenizdekileri etkilemeyi başarın. Onunun farklı şeyler ile ilgilendiği sırada söyleyeceğiniz sözleri dinlemeyecektir.

İnsanları Eleştirmeyin, Başarılarını Tebrik Edin

İnsanların eleştirilmekten hoşlanmadıkları aynı zamanda başarılarının tebrik edilmesinden hoşlandıkları bilinir. Siz de insanları eleştirmeyin, başarılarını tebrik edin. Bu şekilde onları etkileyebilir ve size değer vermelerini, sözlerinizi dinlemelerini sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın