Diyabete (Şeker Hastalığına) İyi Gelen 10 Harika Besin!

İyisimi

Updated on:

Diyabetin birden fazla zararı da bulunmaktadır buna bağlı olarak diyabete iyi gelen 10 besine bağlı olarak bu yazımızı ele aldık. Buna bağlı olarak da bazı besinlerin de daha düşük glisemik indekse bağlı olarak daha çok düşük de şeker yükü, yüksek posa ile beraber de aynı zamanda da kaliteli yağ ya da kaliteli protein üzerinden de daha çok buna bağlı olan gibi özellikleri ile beraber ön plana çıkmasından da kaynaklı olarak bu nedenle diyabet hastalarının daha çok sofralarında dikkat etmesi gerektiğini belirtelim

Uzmanlar tarafından belirlen diyabete neden olan 10 nedene de bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Diyabetin etkilerine karşılık iyi gelen 10 besini şu şekilde derledik.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Tarçın

Gündelik olarak da bir tatlı kaşığı tarçın üzerinden de kan şekerini de dengeleyen aynı zamanda en önemli baharat olarak öne çıkmaktadır. Yapılan araştırmalara bağlı olarak tarçının da yarım çay kaşığı bile yediğiniz zaman diyabetin daha az etkilemesini sağlamaktadır.

Balık

Kaliteli proteinler arasında yer alan balık da daha çok burada Omega 3 yağ asidi de bulunmaktadır. Burada da Omega 3 diyabeti üzerinden bireylerde insülinin de arttırarak diyabete koruma sağladığı gibi diyabet hastalıklarında da karşımıza çıkabilecek inflamasyonu önlemeye de yardımcı olmaktadır.
Buna bağlı olark Omega 3’ün de kalp hastalıklarına neden olarak koruyucu olmasını da unutmamak gerekmektedir. Aynı zamanda bu besin üzerinden de maksimum fayda sağlamasının yanı sıra burada da ızgara, fırında ya da buğulama olarak haftada 2 kere tüketilmesi de gerekmektedir.

Yoğurt

Diyabetin de nedenlerine bağlı olarak aynı zamanda yoğurdun da diyabete iyi gelen bir etkisi vardır. Diyabetin önlenmesi açısından yoğurdun içerdiği minerallerde büyük bir etkiye de sahip olmaktadır. Diyabetin de önleyici olmasına bağlı olarak diyabet üzerinden de olması gerektiği bir besin olarak sütten de tüketilmektedir.

Turunçgiller

Birçok doktor diyabet hastalarının meyve yememesi gerektiğini söyler burada turunçgiller içinde bulunan C vitamini içinde diyabet hastalıklarının da önlenmesine de neden olmaktadır. Burada özellikle C vitamini içinde bulunan minerallarinde daha faydalı olmasını sağlar.

Yulaf

Bir diğer besin kaynaklarından birisi de yulaf olup burada da beta glukan içinde bulunmasından dolayı sağlığa da olumlu etkileri bulunan bir besindir. Aynı zamanda diyabetin de ağırlık kontrolü de burada da önemli bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır.

Zerdeçal

Zerdeçal de önemli bir besin değerine sahiptir. İçeriğinde bulunan organellerden kaynaklı olarak diyabeti önleyici etkisinin yanı sıra aynı zamanda da anti kanser önleyici bir etkiye de sahiptir. Zerdaçal besinin içerdiği besin değeri sayesinde günde yemeklerden sonra su içine katılarak içilebilir.

Armut

Diyabet hastalarının aynı zamanda armut tüketiminin nedenlerinden birisi de şeker değerinin de yüksek olmasıdır. Bundan dolayı zararlı şeker besinleri yerine armut tüketmenin sağlığa yararı da daha fazladır.

Yoğurt

Yoğurt içinde de bulunan protein, kalsiyum, fosfor gibi minerallerin de bulunması da aynı zamanda diyabeti önlleyen etkilere de sebep olmaktadır. Burada aynı zamanda günde 1 kase yoğurt yemek de diyabetin yüksek zararlarını da önlemektedir.

Badem

Kuruyemişler içinde bademin birden fazla yararı bulunur bunlar içinde de badem besinin içerdiği organellerde aynı zamanda diyabeti önleyen bir etkene de sahiptir.

Sebze

Sebzenin de etkileri arasında diyabetin zararlarını azaltma da bulunmaktadır. Burada diyabete iyi gelen 10 besin arasında yer alan besinler arasında sebze ve meyvelerde bulunmaktadır.

Yorum yapın