İçme Suyunu Neden Arıtmalıyız?

İyisimi

Hayati önem taşıyan içme suyumuzu neden arıtmalıyız? Bilindiği üzere su içmek tüm yaşamsal faaliyetlerimizin yerine getirilmesi için oldukça önemli. Vücudumuz kendi kendine su üretemediğinden dolayı ise düzenli olarak su tüketmemiz büyük önem taşıyor. Aksi takdirde pek çok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmamız mümkün. İnsan vücudunun yaklaşık olarak %70’i sudan oluşuyor. Dolayısıyla suyun bizim için oldukça önemli olduğu bir gerçek. Ancak vücudumuz neredeyse tüm faaliyetleri sırasında belirli miktarda su kaybediyor. Kaybedilen bu suyun yerini doldurmazsak ise çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkıyor. Bu nedenle düzenli olarak su tüketmeye özen göstermemiz, her gün mutlaka en az 2 litre su içmemiz gerekiyor.

Su İçmek Oldukça Önemli, Peki Ya Kalitesi?
Elbette günlük olarak belirli bir miktarda su tüketmek önemli olarak biliniyor. Günlük olarak tüketmemiz miktar ortalama olarak 2 litre olsa da bu miktarın kişiden kişiye farklılık gösterdiğini de unutmamak gerekiyor. Özellikle hareketli bir yaşam tarzına sahip olanların bu miktardan daha fazla su tüketmesi önem taşıyor. Ancak su tüketirken suyun kalitesini de göz ardı etmemeniz önem taşıyor. Bu nedenle arıtılmış su tüketmek önemli olarak karşımıza çıkıyor.

Peki suyu neden arıtmalıyız? Aslında bunun oldukça basit bir yanıtı var. Çeşmelerimizden akan su çoğunlukla insanların tüketmemesi gereken maddeler içeriyor. Özellikle suyun temizlenmesi için kullanılan klor suyun kalitesini büyük oranda etkiliyor. Ancak suyunuzu arıtarak bu maddeleri filtreleyebilir ve kaliteli su tüketmeye başlayabilirsiniz. Böylece suyun faydalarından daha iyi bir şekilde yararlanmanız da mümkün hale gelecektir.

Su Tüketmenin Faydaları Nelerdir?
İnsan vücudunun yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebilmesi açısından su tüketmek büyük önem arz ediyor. Aksi takdirde pek çok farklı sağlık sorunu ile karşılaşabilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra insan vücudu açısından suyun faydaları olduğunu da göz ardı etmemelisiniz. Su tüketiminin pek çok faydası olduğunu söyleyebiliriz.
• Doğru oranda su tüketmek organların düzenli bir şekilde çalışması için önemlidir.
• Düzenli su tüketimi ağız sağlığı problemlerinin ortaya çıkmasını engellemektedir.
• Su tüketimi kanımızda taşınan oksijenin daha efektif bir şekilde dağıtılmasına yardımcı olmaktadır.
• Su içmek baş ağrılarını azaltır.
• Su tüketmek sindirim sistemini düzenlemektedir.

Yetersiz Su Tüketimi Sağlık Açısından Zararlı Mıdır?
Vücudumuz günlük olarak belirli bir miktarda su kaybetmektedir. Bu oran ortalama olarak 1550 ml olarak ifade ediliyor. Ancak bu oranın sizin yaşam stilinize bağlı olarak değişebileceğini göz ardı etmemeniz gerekiyor. Eğer kaybedilen bu suyu yerine koymazsanız çok fazla sağlık sorunu yaşama ihtimaliniz bulunuyor. Özellikle böbrek sağlığı açısından bakıldığında yeterli su tüketmek büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra diğer organların düzenli çalışması açısından da su tüketmek önemli. Dolayısıyla yetersiz su tüketmek büyük sağlık sorunların yol açabiliyor.

Yorum yapın