Egyptian Mau Özellikleri, Bakımı ve Beslenmesi!

İyisimi

Geneş itibari ile bakıldığında Abyssianlar kadar orta boylu canlılar olarak bilinen Egyptian Mau kedi türünün oldukça gelişmiş kas yapısına sahip olduğu karşımıza çıkmaktadır. Buna ek olarak ortalama 2.5 ile 5 kilo arası ağırlığa sahip olabilen bu kedi türünün vücut yapılarını saran tüylerinin renginin benekli siyah, gri, bej ve kahverengi olduğu belirtilmektedir. Buna ek olarak sizler de söz konusu kedi hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız, bu yazımız içerisinde araştırdığınız bilgileri bulabilirsiniz.

Egyptian Mau Genel Özellikleri
Oldukça uzun kuyrukları ile tanınan ve vücut yapılarında tüylerin özelliklerine göre bakıldığında çizgi şeklindeki tüylerin aşağı doğru azaldığı bilinen Egyptian Mau genel özelliklerine bakıldığında söz konusu bu kedi türünün orta boyutlu bir canlı olduğu karşımıza çıkmaktadır. Enerji bakımından oldukça aktif olarak bilinen bu canlıların oldukça sosyal canlılar oldukları da belirtilmektedir. Ortalama olarak 2.5 ile 5 kilo ağırlığına ulaşabilen bu canlıların tüy renklerinin değişiklik gösterebildiği karşımıza çıkmaktadır. Peki bu kedi türünün karakter yapısı ve diğer özellikleri nasıldır?

Egyptian Mau Karakter Yapısı
Aslında bakıldığında Egyptian Mau karakter yapısının oyuncu bir kedi oldukları bilinmektedir. Hemen hemen her zaman aktif olarak oyun oynamaktan hoşlanan söz konusu bu kedilerin, hemen hemen her durumu da oyun olarak görüp oynamaya başladığı belirtilmektedir. Buna ek olarak söz konusu kedi türünün en sevdiği şeyin oyun olduğu söylenmektedir. İlgi ve ilgi görmekten hoşlanan Egyptian Mau kedi türünün dikkat çekebilmek için her türlü şeyi yapabildiği karşımıza çıkmaktadır. Oldukça meraklı olarak bilinen bu kedinin de diğer kediler gibi evde peşine takılıp yaptığınız her şeyi ilgi ile izlemesi durumu görülmektedir. Buradan da anlaşıldığı gibi ilgiye aç olan bu kedilerin gün içerisinde sağlıklı iletişim kurulması gerektiği karşımıza çıkmaktadır. Bu gibi nedenler ile bakıldığında Egyptian Mau kedisi de evde uzun süre tek kalabilecek bir canlı türü değildir. Çevresine karşı oldukça uyumlu özellikler sergileyebilen ve kolay bir şekilde adapte olabilen bu canlı türünün ev gibi ortamlara da kolay bir şekilde adapte olabileceği görülmektedir. Buna ek olarak doğal çevreye de ilgileri olan bu kedi türünün bahçeli ortamlarda dolaşmaktan da keyif aldığı belirtilmektedir. Oldukça sosyal bir kedi olan ve insanlar ile birlikte vakit geçirmekten hoşlanan bu kedi türünün aynı zamanda oldukça sevecen olduğu da karşımıza çıkmaktadır. Yabancı olan bireylere karşı da sevecen ve uyumlu olan bu kedinin herkese ve her ortama ayak uydurabildiği görülmektedir. Buradan da anlaşıldığı gibi oldukça iletişim kurmayı bilen bir kedi olarak bilinmektedir. Bazı durumlarda isteklerini miyavlamak şeklinde anlattığı da bilinen bu canlının mamasının olmadığı gibi durumlarda sizi uyarabildiği belirtilmektedir.

Egyptian Mau Fiziksel Özellikleri
Erkeklerin dişilere göre daha büyük bir vücut yapısında olduğu Egyptian Mau fiziksel özelliklerine bakıldığında bu kedilerin kısa ve ipeksi tüy yapısına sahip olduğu karşımıza çıkmaktadır. Buna ek olarak tüy renklerinin oldukça değişken olduğu bu kedi türünde, göz renklerinin genel itibari ile yavrularda açık yeşil ya da yetişkinlerde amber rengi olduğu belirtilmektedir. Yuvarlak bir burun yapısına sahip olan bu kedilerin kulaklarının uçlara doğru sivrileştiği belirtilmektedir. Söz konusu bu kedi türünde dikkat çeken bir fiziksel özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Egyptian Mau Bakımı
Tüy bakımının çok fazla gerekmediği Egyptian Mau bakımında bu kedilerin fazla yıkanmaması önerilmektedir. Söz konusu fazla yıkama durumunun kedinin tüylerine zarar verebileceği belirtilmektedir. Buna ek olarak her kedide olduğu gibi bu kedi türünde de mevsimsel olarak tüy dökülmeleri yaşandığı karşımıza çıkmaktadır. Sizler de bu tüy dökülmesi dönemlerinde kedinizin tüylerini gerektiği kadar taramalı ve fazla tüylerden arındırmalı ve buna ek olarak kedinin tüy yutmasına engel olunmaktadır. Bunun yanı sıra düzenli bir diş fırçalama rutini kedi sağlığı için gerekli görülmektedir. Kulak temizliği de aynı şekilde sağlıklı yaşam sürebilmeleri için gereklidir. Bu temizlik ve bakımın bir rutin halinde olması gerekmektedir.

Egyptian Mau Beslenme
Söz konusu Egyptian Mau beslenmesinde çeşitliliğin olması önemli görülmektedir. Sadece yaş ya da sadece kuru mamalar kedinin sağlığını kötü etkilemektedir. Buna ek olarak bir beslenme rutini oluşturulması ve belirli günlerde mama değişikliği yapılması gerekmektedir. Genel itibari ile konserve tarzında olan mamalardan hoşlandığı bilinen bu kedi türünün belirli günlerde bu tarz mamalardan da verilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ev içerisinde pişen tavuk, et ya da balık gibi besinlerin de bu kedi türüne verilmesinde herhangi bir sakınca görülmemektedir.

Egyptian Mau Kökeni
Araştırmalara göre bakıldığında Egyptian Mau kökeninin oldukça eskilere gittiği ve bu kedi türünün doğal bir mutasyon sonucu oluştuğu belirtilmektedir. İkinci Dünya Savaşı yılları zamanlarında ortaya çıkan Egyptian Mau türünün gün geçtikçe yaygınlaşması ve yayılmasındaki görülen en önemli sebebin ise Rus prensine hediye edilmesi durumu olarak görülmektedir.

Yorum yapın