Fıtık Ameliyatsız Geçer mi?

İyisimi

Tedavi edilmediği müddetçe çevre organlara zarar verebilen bir hastalık olan fıtık ameliyatsız geçer mi? Ameliyat, fıtık tedavisinde en son çare olarak başvurulması gereken bir tedavi yöntemidir. Çoğu uzmanın görüşleri doğrultusunda, fıtık oluşan bölgedeki ağrılar öncelikle ameliyatsız tedavi yöntemleriyle azaltılmalıdır. Eğer fıtık görülen bölge ameliyatsız tedavi yöntemlerine cevap vermiyorsa, ameliyat tedavisi bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Yaygın Görülen Fıtık Türleri Nelerdir?
Fıtık, kişilerin günlük yaşamlarını kısıtlayan ağrılara neden olabilir. Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin fıtık, her insanın karşılaşabileceği hastalık türüdür. Fıtık hastalığı, iç organların dışarı çıkması ile cilt altında oluşan şişliğin tıbbi adıdır. Kişilerde görülen başlıca fıtık türleri; bel, boyun, göbek ve kasık fıtığıdır.

Çeşitli günlük aktivitelerin hastalığı tetikleyebildiği fıtık ne kadar sürede geçer? Fıtık tedavi süresi, türüne ve ağrı şiddetine göre değişiklik gösterir. Kimi fıtık hastaları, hastalığın başlangıcında olduğu için ameliyatsız tedavi yöntemleri ile günlük yaşama kolay uyum sağlayabilirler. Fakat kimi fıtık hastaları ise, fıtığın ilerleyen süreçlerinde bulunduğu için ameliyatsız tedavi yöntemleri yeterli görülmeyip ameliyat tedavi sürecine başlanabilir. Böyle bir durumda ise, hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna göre tedavi süresi farklı bir seyir izleyebilir.

Fıtık Kendiliğinden Tedavi Edilir Mi?
Kişinin günlük yaşamını etkileyen fıtık sporla düzelir mi? Egzersizin hastalıklar üzerinde iyileştirici etkileri nedeniyle, fıtık tedavisinde de etkili olup olmadığı merak konusudur. Bacak, bel, kalça ve boyun bölgelerinde oluşan fıtık kaynaklı ağrılar, doğru egzersiz hareketleri ile azaltılabilir. Fıtığı olan hastaların tamamen spor aktivitelerinden uzaklaşması doğru değildir. Aksine vücudun çeşitli egzersizler ile hareket ettirilmesi, fıtık semptomları üzerinde gözle görülür sonuçlar yaşanmasını sağlayabilir.

Bel Fıtığında Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri
Fıtık hastalarına ameliyat dışında uygulanabilecek tedavi yöntemleri vardır. Fıtık türlerinde en sık rastlanılan bel fıtığı için uygulanabilecek ameliyatsız tedavi yöntemleri şunlardır:

  • Fizik tedavi
  • İlaç tedavisi
  • Manuel terapi tedavisi
  • Psikonöroimmünoloji tedavisi
  • Spor egzersizleri
  • Ultrasonik ısıtma
  • Sıcak uygulama
  • Ozon tedavisi

Fıtıkta Fizik Tedavi Etkili Mi?
Fizik tedavi ameliyatsız fıtık tedavisi olarak başvurulan ilk yöntemlerden biridir. Fıtığa bağlı gelişen ağrıları azaltmak için öncelikle ağrı kesici ilaç tedavisi uygulanmaya başlar. Ağrı kesici ilaçlar doku ve sinirleri rahatlatmaya başlayınca, fıtık bölgesindeki ağrılar yavaşça azalmaya başlar. Fıtık ağrıları azalmaya başlayınca, destekleyici olarak hasta fizik tedavi sürecine alınır.

Fizik tedavi, özellikle bel ve boyun fıtığında önemli bir konumdadır. Özellikle fıtığın başlangıcında bulunan hastalar, fizik tedavi yöntemleri olarak; egzersiz, sıcak uygulama ve elektroterapi uygulamaları sayesinde ağrılarını hafifletir.

Fıtık Ağrılarına Fıtık İçi Ozon Tedavisi
Fıtık içi ozon tedavisi, bel fıtığında ameliyata alternatif olarak üretilen tedavi yöntemlerinden biridir. Bu yöntem, bel fıtığında ağrıya sebep olan faktörü etkisi altına alarak, ağrı semptomlarını minimuma indirir. Bel fıtığı disklerde oluşan hasar nedeniyle meydana gelir. Ozon tedavisi ise, disklerin içine gönderilen ışınlar sayesinde hasarlı oluşumları parçalayarak doku iyileştirmesini sağlamaktadır. Böylece fıtık ameliyatsız geçer mi? Diye merak eden kişiler için, fizik tedavi ve ozon tedavisi gibi ameliyatsız tedavi alternatiflerinin hastanın yaşam kalitesini iyileştirdiği söylenebilir.

Yorum yapın